00:01 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Canotorii constanteni, medaliati la CN de seniori si tineret

06 Sep, 2005 00:00 622 Marime text
In perioada 2-4 septembrie s-au disputat pe lacul Snagov din capitala, Campionatele Nationale de caiac-canoe rezervate seniorilor si tineretului. Clubul Sportiv Farul Constanta a avut la aceasta competitie trei sportivi medaliati, la ambele categorii de varsta. Astfel, Ionut Chirila (proaspat medaliat cu aur la Zagreb) a confirmat si de aceasta data, obtinand trei medalii de aur (dintre care una la seniori) si trei de argint (una dintre ele la seniori). Sportivul constantean s-a clasat pe locul intai in probele de C1 x 1000m, C1 x 500m (tineret) si C1 x 1000m (seniori). Medaliile de argint au fost realizate in proba de C1 x 200m (la tineret) si C2 x 500 (impreuna cu Catalin Costache, la seniori). Tot la masculin, Robert Petrache a cucerit doua medalii de bronz (in probele de K1 x 1000m si K1 x 200m) si s-a clasat pe locul patru la proba de K1 x 500m. La feminin, canotoarea constanteana Alina Platon a reusit sa-si imbogateasca palmaresul cu trei medalii de argint. Aceste performante au fost realizate in probele de K1 x 1000, 500 si 200m. De asemenea, tot Alina Platon, de data aceasta impreuna cu Mariana Ciobanu-Limbau, s-a clasat pe pozitia a doua in proba de K2 x 500m. Toti sportivii constanteni prezenti la aceste campionate nationale se afla sub "bagheta" antrenorilor Maria si Stefan Aftenie.