20:22 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet Club Farul a pierdut şi la Mediaş

15 Oct, 2012 01:00 1523 Marime text
baschet.jpgEchipa masculină de baschet Farul Constanţa a înregistrat a doua înfrângere din tot atâtea meciuri în Liga Naţională. După eşecul de săptămâna trecută, de la Constanţa, din partida contra campioanei en-titre CSU Ploieşti (56-74), elevii lui Costel Cernat au evoluat pe terenul lui Gaz Metan Mediaş, formaţie în faţa căreia au cedat cu 70-95 (13-24, 22-25, 12-27, 23-19).

Gazdele au jucat tare de la început şi, fructificând erorile din apărare şi din atac ale Farului, au intrat la pauză cu avantaj de 14 puncte, 49-35. În partea secundă, diferenţa s-a mărit treptat la 20 de puncte (61-41), apoi la 29 de puncte (76-47), scor cu care s-a intrat în ultimul sfert. Chiar dacă Farul a încheiat acest parţial în avantaj, pe fondul folosirii de către gazde a mai multor rezerve, soarta partidei nu avea cum să mai fie întoarsă.
Cei mai buni marcatori ai Farului au fost Marquis Mathis (20 de puncte, 6 recuperări), Dragan Petronic (16p, 5 recuperări) şi Cardell McFarland (11p, 2 recuperări).
În etapa următoare, echipa constănţeană va juca pe teren propriu cu BC Timba Timişoara, într-un duel al nou-promovatelor.

Sursa foto: dabaschet.net