06:20 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet Club Farul a fost aproape de victorie în meciul cu Energia Rovinari

19 Nov, 2012 03:55 1584 Marime text
baschet.jpgNici în etapa a opta a Ligii Naționale de baschet masculin Farul Constanța nu a reușit să obțină prima victorie, pierzând cu 63-72 pe teren propriu în fața echipei Energia Rovinari, care a realizat cu acest prilej al cincilea succes stagional. Meciul a fost însă pe muchie de cuţit. Gazdele au jucat foarte bine în primul sfert, pe care l-au încheiat în avantaj mare, cu 21-7. Energia a egalat situaţia după parţialul secund, în care a realizat un scor identic, 21-7, astfel că la pauză cele două formaţii erau la egalitate, 28-28. Sfertul trei le-a revenit tot constănţenilor, cu 21-20, însă echipa din Rovinari a reuşit să întoarcă soarta partidei şi să câştige în ultimul sfert, în care a avut avantaj de zece puncte, 24-14. De la Farul, cele mai multe puncte le-au înscris Dragan Petronic (25) și Angel Santana (14). În etapa următoare, formaţia constănţeană va juca în fieful lui U Mobitelco Cluj.

Sursa foto: Facebook (BC Farul)