09:40 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atletism Robert Bîrsa, de la CS Farul Constanța, și ștafeta CSM Constanța, pe primul loc la Cupa României (DOCUMENT)

02 Feb, 2024 17:00 1206 Marime text

• Antrenat de Carmen Botea, Robert Bîrsa a câștigat proba de 60 m a întrecerii din București.

Cupa României pentru seniori, întrecere de atletism în sală, care s-a desfășurat la București, le-a adus rezultate frumoase și sportivilor de la cluburile de pe litoral.

Cele mai bune rezultate le-au aparținut lui Robert Bîrsa, de la CS Farul Constanța (antrenoare, Carmen Botea) și ștafetei masculine de 4X370 m a CSM Constanța, care au ocupat locul întâi. Robert Bîrsa a triumfat la 60 m, cu 6,76 s, în timp ce din ștafetă, care a terminat prima cu 3:09.33, au făcut parte Andrei Marian, Marian Tănase, Ionuț Vasile și Andrei Sterea. Pe podium au mai încheiat competiția David Ciolpan (CSM Constanța) - locul 2 la lungime (7,36 m), Cristian Radu (CSM Constanța) - locul 2 la triplusalt (15,48 m), Marian Tănase (CSM Constanța) - locul 3 la 60 m (6,84 s) și Dragoș Silvestru (CSM Constanța) - locul 3 la 60 m garduri (8,09 s).

În apropierea podiumului s-au clasat Marian Tănase - locul 4 la 200 m (22,58 s), Alin Mihai Șavlovschi (CS Medgidia - AC Mica Romă Blaj) - locul 4 la 1.500 m (3:56.50), Carol Popa (CSM Constanța) - locul 4 la 3.000 m (8:34.04), Alexia Dospin (CSM Constanța) - locul 4 la triplusalt (12,84 m), Ioana Colibășanu (CSM Constanța) - locul 5 la triplusalt (12,72 m), Matei Ionescu (CS Dinamo - CSM Constanța) – locul 4 la greutate (15,44 m), Cristian Meheș (CS Crișul Oradea - CS Farul) - locul 5 la greutate (15,42 m), Ioana Manoliu (CS Farul - CSM Constanța) - locul 5 la lungime (5,72 m).

Marius Bîra (CSU Simona Halep Constanța) a ocupat poziția a șasea la greutate (14,69 m), la 400 m Andrei Sterea a fost al șaptelea (cu 50,61 m), iar clasări în partea superioară au obținut și Ionuț Vasile (CSM Constanța) - la 400 m, Carol Popa la 1.500 m, Raul Botea (CSM Constanța) la lungime, Szolt Toth (CSM Constanța) - la 400 m și Tiberiu Rusu (LPS „Nicolae Rotaru“ Constanța) - la 400 m și la 200 m.

Sursa foto: CS Farul Constanța

Dacă e început de sezon, e record personal pentru Cristian Radu. La „pachet“ și cu barem pentru Campionatul European!