04:28 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

NHL/Chicago si St. Louis, invingatoare in partidele de duminica (video)

21 Dec, 2009 10:43 1506 Marime text

huet_21.12.jpgCristobal Huet a apărat 20 de şuturi pentru a păstra poarta intactă în meciul pe care Blackhawks l-au câştigat la Chicago în faţa lui Red Wings. Duncan Keith, un gol şi două pase decisive, şi Brian Campbell, au primit celelalte premii de meci dar victoria gazdelor, cu 3-0, a fost catalogată drept norocoasă. Detroit are infirmera plină şi abia a reuşit să adune 20 de oameni pentru a-i trimite în teren, ultimul pe lista celor căzuţi la datorie fiind starul suedez Henrick Zetterberg. „Aveam nevoie de o evoluţie extraordinară pentru a scăpa neînvinşi din acest meci iar golul de 0-1 a fost decisiv", a declarat după meci Mike Babcock, antrenorul celor de la Detroit. Chris Osgood a fost starul gazdelor cu 32 de intervenţii reuşite, insuficient însă pentru un egal.

Rezumat Detroit - Chicago 0-3

David Backes a marcat două goluri şi Ty Conklin a reuşit 29 de intervenţii reuşite iar Saint Louis Blues s-au mai răzbunat o dată pentru dezastrul din sezonul precedent. Canadienii i-au învins pe St Louis în chiar primul tur al play-off-ului iar de atunci au pierdut mereu în faţa celor de la Blues. Backes, care a recunoscut „vendetta", a deschis scorul după doar două minute însă Shane O'Brien a egalat cu doar 2'45'' înainte de finalul primei reprize marcând primul său gol după 165 de partide. Oaspeţii au închis jocul în partea secundă prin Kevin Bieksa şi Keith Tkachuk, dar pentru Sait Louis, play-off-ul este departe.

Rezumat Vancouver - St Louis 1-3