Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
15:31 14 12 2018 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Desene pe asfalt, la Şcoala „Nicolae Tonitza"

ro

27 Apr, 2012 00:00 2264 Marime text

scoalatonitza.jpgElevii de la Şcoala „Nicolae Tonitza" au desfăşurat, miercuri, o acţiune în cadrul Campaniei Globale pentru Educaţie 2012.

scoalatonitza1.jpgConceptul central al ediţiei din acest an a Campaniei Globale pentru Educaţie a fost acela de imagine - fotografie, desen, fiind încurajată participarea activă a copiilor, dar şi a adulţilor în activităţi care să contribuie la ilustrarea aspiraţiilor copilăriei - copiii fericiţi şi sănătoşi, care cresc într-un mediu sigur. În acest sens, elevii şcolii „Nicolae Tonitza" au realizat diferite desene pe asfalt. „Activităţile din cadrul CGE sunt pentru şcoala noastră o tradiţie, elevii noştri participând an de an la aceste acţiuni. Anul acesta, am ales să oferim copiilor ocazia de a-şi exprima artistic viziunea asupra temei propuse, iar rezultatul ne-a surprins extrem de plăcut, desenele realizate de aceştia pe asfalt demonstrând că au suficientă maturitate, pentru a înţelege rolul educaţiei şi în special a celei timpurii în dezvoltarea umană", a declarat directorul şcolii „Nicolae Tonitza", profesor Georgiana - Mădălina Coroamă. An de an, Organizaţia Salvaţi Copiii desfăşoară diferite activităţi în cadrul Campaniei Globală pentru Educaţie. În fiecare an, Campania Globală pentru Educaţie a atras atenţia asupra unor subiecte de maxim interes pentru realizarea Obiectivelor Educaţiei pentru Toţi până în anul 2015. Tema pentru anul 2012 este „Educaţie şi îngrijire pentru copilăria timpurie".

Ti-a placut articolul?

Comentarii