Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
11:50 13 12 2018 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cine este amiralul Centenarului?

ro

29 Nov, 2018 09:23 2503 Marime text
Singurul ofiţer de marină înaintat de preşedintele Klaus Iohannis la gradul de contraamiral de flotilă,cu o stea, în retragere, cu prilejul Centenarului Marii Uniri, este comandorul Nicolae Farcaş.

Fiul Paraschivei şi al lui Ştefan Farcaş, proaspătul membru al ,,Clubului Amiralilor” s-a născut pe 4 iunie 1932, la Brăila.

A absolvit şcoala primară în comuna Gura Râului, judeţul Sibiu (1945), Liceul „Gheorghe Lazăr” din Sibiu (1952), Şcoala Navală Constanţa (1955) şi Facultatea de Drept din Bucureşti, cu licenţa în drept internaţional (1972-1974). Ulterior a absolvit Cursul de ofiţer de informaţii (1967) şi Cursul „Metodologia şi tehnica contractelor de comerţ exterior” organizat de Ministerul Comerţului Exterior (1974).

A avut o carieră remarcabilă, urcând treptele ierarhiei militare de la gradul de locotenent (august 1955), locotenent-major (august1958), căpitan-locotenent (august 1961), căpitan de rangul 3 (iulie1966), căpitan de rangul 2 (august 1972), căpitan de rangul 1 (august 1979), la cel de contraamiral de flotilă în retragere (1 decembrie 2018).

Iniţial a activat în calitate de comandant vedetă torpiloare în cadrul Brigăzii 29 Vedete Mangalia (1955-1956). Ulterior a fost ofiţer secund al unui dragor de radă (iunie 1956-mai 1957) şi comandant al dragorului de radă 8 (iunie 1956-mai 1962) în cadrul Diviziei 42 Maritime. În această calitate, a recepţionat şi luat în primire primul şi al cincilea dragor construit în Şantierul Naval Galaţi.

Între anii 1957 şi 1959 a participat cu nava în cadrul acţiunii de dragaj real a întregului litoral al României.

Ulterior a devenit ofiţer de contrainformaţii la Secţia Mangalia (iunie 1962-septembrie 1963), ofiţer la Direcţia Informaţii din Marele Stat Major (octombrie 1963-decembrie 1967) şi şef al Biroului Comercial din Istanbul (ianuarie 1968-august 1969).

Revenit în Marina Militară, a fost şeful Cercetării la Brigada 24 Fluvială Tulcea (septembrie 1969-iunie 1972), respectiv şeful Secţiei Operative la Centrul de Cercetare Radioelectronică Constanţa (iulie 1972-februarie 1974).

După o perioadă în care a fost ofiţer 1 în Secţia 1 (martie 1974-martie 1977), respectiv şeful Secţiei Ataşaţi Militari (aprilie 1983–februarie 1990) din Direcţia Informaţii Militare a Marelui Stat Major al Armatei, a fost numit ataşat militar, aero şi naval la Paris (martie 1990-februarie 1993).

La 1 februarie 1993 a fost trecut în rezervă.

Ca ofiţer activ, a participat la Conferinţa internaţională de comerţ şi industrie de la Istanbul (Turcia, septembrie 1969), a fost membru în delegaţia militară română care a consiliat înfiinţarea unei Şcoli Militare de Aviaţie în Angola (20 noiembrie - 11 decembrie 1977), membru în delegaţia militară română care a luat parte la aniversarea Revoluţiei populare din Mozambic (septembrie 1988), observator militar la aplicaţia Forţelor Rapide de Intervenţie din Franţa (septembrie 1989) şi membru în delegaţia militară la Conferinţa Biroului Hidrografic Internaţional de la Monaco (mai 1992).

Este membru al Asociaţiei Diplomaţilor Militari în Rezervă şi în Retragere „Alexandru Ioan Cuza” (din 1993) şi al Ligii Navale Române, filiala Bucureşti (din 2000).

Pentru merite deosebite în activitate, a fost distins cu Medalia „Meritul Militar” clasele a II-a (1958) şi I (1965), Ordinul „Meritul Militar” clasa I (1981), Medaliile „Virtutea ostăşească” clasa I (1964), „25 de ani de la Proclamarea Republicii” (1972), „A 30-a aniversare a Zilei Armatei, 1974”, „A 40-a aniversare a Revoluţiei de eliberare” (1984) şi „Pentru întărirea prieteniei de luptă” (1986, sovietică).

Despre Marian Moșneagu  

Comandor (r) dr. Marian Moșneagu s-a născut în Bucovina, însă destinul l-a trimis la Liceul Militar de Marină din Constanța. A urmat apoi cursurile Institutului „Mircea cel Bătrân” (1980-1984) și ale Facultății de Litere, Istorie, Drept și Teologie, specializarea Istorie, din cadrul Universității „Ovidius” Constanța (1995-1998). Ulterior, a devenit doctor în Istorie, la Universitatea din Craiova (2004). A fost director al Muzeului Marinei Române (2001-2006) și șef al Serviciului Istoric al Armatei (2007-2016). 

 
Citește și:

Comandorul (r) Marian Moșneagu... navighează printre file de istorie dobrogeană

Interviu online cu comandor (r) Marian Moșneagu. „Pentru mine, uniforma a fost nu numai o emblemã, ci și un standard de viațã” (galerie foto)

 

 

 


 

Ti-a placut articolul?

Comentarii