Discuții în PSD pentru desemnarea viitorilor miniștri din Guvernul Ilie Bolojan
Discuții în PSD pentru desemnarea viitorilor miniștri din Guvernul Ilie Bolojan
20 Jun, 2025 18:29
ZIUA de Constanta
192
Marime text



PSD va avea 6 ministere în noul guvern: Transporturile, Justiţia, Munca, Agricultura şi Sănătatea sunt deja negociate. A mai rămas o singură necunoscută: Energia sau Fondurile Europene, în funcţie de discuţiile cu PNL. Premierul desemnat Ilie Bolojan şi liderul PSD Sorin Grindeanu vor avea în această seară o discuţie pentru a stabili cum îşi împart ultimele două portofolii, conform ȘtiripeSurse.ro
La Transporturi, favorit pentru a deveni ministru este Ciprian Şerban, actualul preşedinte al Camerei Deputaţilor. În locul său va veni Sorin Grindeanu, liderul interimar al PSD. Practic, va fi o rocadă în interiorul partidului. Şi senatorul Daniel Zamfir se va înscrie în cursa internă pentru Ministerul Transporturilor.
La Sănătate, fostul premier Marcel Ciolacu o susţine pe Carmen Orban, aleasă senator pe listele PSD Buzău la alegerile parlamentare din decembrie anul trecut. Carmen Orban a fost consilier de stat la Guvern în perioada în care Marcel Ciolacu a ocupat funcţia de prim-ministru. În paralel, Carmen Orban este şefa ATI la Spitalul Universitar din Bucureşti. În trecut, a condus şi spitalul Fundeni. De partea cealaltă, preşedintele CJ Timiş, Alfred Simonis, îl susţine pe Alexandru Rogobete pentru Ministerul Sănătăţii. Timp de doi ani, Rogobete a fost secretar de stat în Ministerul Sănătăţii, în mandatul lui Alexandru Rafila. La alegerile parlamentare din decembrie a fost ales deputat pe listele PSD Prahova şi a devenit preşedintele Comisiei de Sănătate din Camera Deputaţilor.
Portofoliul Agriculturii este disputat de alţi doi lideri cu greutate din partid. Eurodeputatul Mihai Tudose îl susţine pe senatorul de Brăila Sorin Moise, susţin sursele citate. În timp ce Paul Stănescu, secretarul general al partidului, ar dori ca Florin Barbu să continue ca ministru al Agriculturii. La alegerile de anul trecut, Florin Barbu a obţinut al doilea mandat de parlamentar pe listele PSD Olt, fiind unul dintre apropiaţii lui Paul Stănescu.
La Ministerul Muncii, organizaţia PSD Argeş o susţine în continuare pe Simona Bucura Oprescu, însă şansele sale de a rămâne în guvern sunt mici. Favorit pentru funcţie ar fi Petre Florin Manole, liderul PSD Sector 1 şi purtătorul de cuvânt al partidului. De asemenea, Vasilica Robu, secretarul general al Casei de pensii, e o variantă discutată în partid, dar, în final, ar putea primi funcţia de secretar de stat.
Ministerul Justiţiei va fi condus în continuare de Radu Marinescu, susţinut de organizata PSD Dolj, condusă de tandemul Lia Olguţa Vasilescu - Claudiu Manda, susţin sursele citate.
Iar Bogdan Ivan, actualul ministru al Economiei, va primi fie funcţia de ministru al Energiei, fie portofoliul Fondurilor Europene, în funcţie de negocierile finale cu PNL. Bogdan Ivan e susţinut în partid de Radu Moldovan, preşedinte CJ Bistria, şi de Vasile Dîncu, liderul PSD Cluj.
Citește și:
Președintele Nicușor Dan a semnat decretul privind desemnarea lui Ilie Bolojan în funcția de prim-ministru
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii