06:22 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Vojvodina, mai buna ca CVM Tomis

09 Dec, 2005 00:00 662 Marime text
Miercuri seara, in Sala Sporturilor din Constanta, a avut loc meciul dintre CVM Tomis si Vojvodina Novi Sad, contand pentru grupa C a Top Teams Cup la volei masculin. Cum in tur constantenii pierdusera cu 0-3, era fireasca dorinta lor de a se revansa in fata formatiei sarbe. Numai ca oaspetii de miercuri formeaza o echipa mai mult decat redutabila, profesionalismul fiind la el acasa in randul tinerilor voleibalisti sarbi. CVM a inceput partida ezitant, fiind condusa in primele minute cu 1-6, 2-7, dar au revenit incet, incet si s-au apropiat mai intai la 13-14, pentru ca in minutul 16 sa preia pentru prima oara conducerea pe tabela, 17-16. Au urmat 12 minute extrem de echilibrate, in care s-a mers "cap la cap", castig de cauza avand din pacate Vojvodina, aceasta adjudecandu-si primul set cu 27-25. Au urmat alte doua seturi extrem de echilibrate, primul castigat de catre constanteni (28-26), spre marea satisfactie a celor 1000 de spectatori prezenti, iar al doilea de sarbi (25-22). 2-1 pentru oaspeti, si echipa antrenata de Gyula Bartha avea neaparata nevoie sa castige setul patru. Si cu toate ca si in acesta, echilibrul a fost cuvantul de ordine, constantenii nu au putut sa se concentreze spre final, pierzand cu 22-25 si implicit meciul. Scor final, CVM - Vojvodina 1-3, insa formatia noastra nu-si pierde sansele la calificarea in sferturile competitiei. In vreme ce antrenorul oaspetilor, Radovan Dabic, a laudat jocul echipei sale, considerand ca aceasta a fost mai buna, nu acelasi lucru l-a putut face Bartha referitor la CVM Tomis. Noul tehnician este total nemultumit de atitudinea total neprofesionista afisata de catre jucatorii sai, afirmand ca certurile din teren, rabufnirile atacantilor la adresa ridicatorilor sau neindeplinirea sarcinilor trasate de catre antrenor nu isi au locul la un asemenea nivel. El considera ca valoarea foarte mare existenta la lot este umbrita de catre aceste disensiuni, care trebuie stopate cat mai urgent. Urmatorul meci al echipei de pe litoral va avea loc pe data de 14 decembrie, in deplasare, contra echipei Benfica Lisabona.