05:39 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie pentru FC Viitorul în Turcia în meciul cu FK Zira (video)

20 Jun, 2017 22:01 3306 Marime text
Campioana României, FC Viitorul, a disputat, marți după-amiază, al doilea meci de verificare din cadrul stagiului de pregătire din Turcia. Adversara constănțenilor a fost formația azeră FK Zira, echipă care ar putea întâlni pe Astra Giurgiu în ediția viitoare a Europa League. Întâlnirea s-a disputat la baza de pregătire folosită de constănțeni în Turcia (Fenerbahçe Topuk Yaylası Resort) și s-a încheiat cu succesul jucătorilor lui Gheorghe Hagi, scor 2-1 (0-1).

Azerii au condus după prima repriză, Orhan Aliev înscriind cu un șut imparabil în min.5. După pauză Viitorul a întors soarta partidei și a punctat prin Alexandru Stoica (min.59, voleu spectaculos din centrarea lui Panait) și Vlad Morar (min.90+2, finalizare de senzație de la marginea careului). Victoria campioanei ar fi putut fi mai clară dacă portarul azer Bayramov n-ar fi apărat un penalty executat de Morar (min.80) și obținut de Ciobanu.

Au evoluat pentru FC Viitorul: Rîmniceanu (46 Buzbuchi) - Rădoi (46 Boboc; 68 Grecu), Hodorogea (58 Nedelcu), M. Constantin (46 Boli), Vînă (46 Panait) - Roșu (46 Ciobanu), Mladen (46 Iacob), Herea (46 Lopez; 86 Boboc) - Purece (46 Stoica), Țucudean (46 Morar), Chițu (46 Cicâldău).

Miercuri (21 iunie), delegația Viitorului va reveni în România, urmând să plece vineri (23 iunie), în Slovenia pentru un nou stagiu de pregătire.

Sursa: FCViitorul.ro