05:20 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Meci amical FC Viitorul - Olimpique Marseille 2-4

12 Jul, 2017 22:35 1271 Marime text
Miercuri seară s-a disputat, în Elveția, meciul amical dintre FC Viitorul și Olimpique Marseille. Partida a avut loc pe stadionul Juan Antonio Samaranch, din Lausanne, și s-a încheiat cu succesul francezilor, scor 4-2 (1-0).

Debutul partidei a aparținut elevilor lui Gheorghe Hagi, care au trecut în două rînduri pe lângă deschiderea scorului prin Țucudean (min.7 și min.23, de fiecare dată intervenind eficient portarul Escales). Scorul reprizei avea să fie 1-0 pentru francezi, Bogdan Țîru deviind în proprie poartă o minge centrată în fața porții de Thauvin (min.24).

Imediat după reluare campioana României a egalat prin Aurelian Chițu, atacantul constănțenilor punctând cu capul din centrarea lui Benzar, în min.51. Egalitatea a rezistat 11 minute pentru că francezii au revenit la conducere, în min.61, prin Clinton N'Jie, care a punctat din centrul careului.

Același jucător a reușit "dubla" în min.66 și a urcat scorul la 3-1 cu un șut de la marginea careului. Viitorul n-a acuzat șocul și a preluat inițiativa, revenind rapid în joc. Noul intrat Mățan a fost faultat în careu și Romario Benzar a transformat de la punctul cu var (min.76). Ultimul gol al partidei a fost reușit de marseillezi, Saif-Edine Khaoui înscriind cu un șut spectaculos la colțul lung (min.84). Rezultat final: FC Viitorul - Olimpique Marseille 2-4.

Au evoluat formațiile:

FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu (46 Buzbuchi) - Benzar (78 Dumitraș), Țîru (46 Ganea; 78 Rădoi), M. Constantin (71 Ghiță), Boli (78 Băluță) - Lopez (61 Hodorogea), Nedelcu (61 Mladen), Casap (61 Purece) - Chițu (78 Ciobanu), Țucudean (71 Cicâldău), Herea (71 Mățan).

Olimpique Marseille (antrenor Rudi Garcia): Escales - Sakai, Fanni, Hubocan, Rochia - Kamara, Gustavo, Payet - Thauvin, Ocampos, N'Jie. Au mai jucat: Doria, Rolando, Cabella, Sanson, Bedimo, Pele, Sarr, Khaoui, Evra, Sari, Lopez, Germain.

Sursa foto și text: fcviitorul.ro