05:30 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Emotii pana in final

01 Mar, 2004 00:00 916 Marime text

Axiopolis Cernavoda - Universitatea "Petre Andrei" Iasi 68-66

Dupa foarte mult timp divizionara A baschet, Axiopolis Cernavoda a reusit sa castige un meci in campionat. Formatia pregatita de Costel Cernat a dispus cu 68-66 (16-7, 14-18, 17-23, 21-18) de Universitatea "Petre Andrei" Iasi. Confruntarea a avut loc la Constanta si a facut parte din cadrul etapei a 18-a. Intalnirea a avut momentele ei de dramatism, tinandu-i cu pulsul ridicat pe spectatorii prezenti in tribunele Salii Sporturilor. Constantenii au inceput bine castigand primul sfert cu 16-7. Oaspetii s-au apropiat periculos, in sfertul al doilea recuperand patru puncte din avantajul luat de Axiopolis, astfel ca la pauza scorul indica un avans "subtirel" pentru baschetbalistii de pe litoral, 30-25. La reluare, iesenii au iesit mai motivati si dupa sfertul al treilea au conduceau cu 47-48. Ultimul sfert a fost dramatic, cele doua grupari zbatandu-se cu ultimele forte pentru adjudecarea victoriei. S-a impus pana la urma Axiopolis, beneficiara si a unui arbitraj favorabil (Gabriel Roceanu - Ciprian Campeanu). Pentru formatia noastra au punctat: Olteanu (3), Bradiceanu (7), Anton (7), Ivanovici (15), Cijov (18), Toth (4), Toyin (11), Luca (6). In urma acestui rezultat Axiopolis a ramas tot pe locul 12 al clasamentului, cu un total de 17 puncte, fara a avea insa emotiile retrogradarii pe cap, dupa retragerea din campionat a formatiei CS Teleormanul Alexandria. In etapa viitoare constantenii vor evolua in deplasare contra echipei Romradiatoare Brasov, formatie clasata pe locul 8.