13:27 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Revenire spectaculoasa pentru constanteni

19 Jan, 2004 00:00 600 Marime text

VC Municipal Midia - VCM Piatra Neamt 3-2

Elevii lui Romeo Enescu au reusit sa invinga cu 3-2 la seturi, dupa ce au fost condusi, la un moment dat, cu 2-0 * Finalul a fost de-a dreptul dramatic, cu neasteptate schimbari de scor, dar sportivii constanteni au dat dovada de mai multa determinare, impunandu-se cu 15-13 si castigand astfel partida * Sambata, in etapa a doua, VCM Midia va juca la Bucuresti, impotriva lui Dinamo

Victorie extraordinar de importanta pentru formatia masculina Volei Club Municipal Midia, care a reusit sambata sa castige cu scorul de 3-2 partida cu VCM Piatra Neamt, din prima etapa a Superligii (locurile 1-8). Meciul s-a disputat cu incepere de la ora 11.00, in Sala Sporturilor. Jucatorii antrenati de profesorul Romeo Enescu au reusit sa revina surprinzator dupa ce au fost condusi cu 2-0 la seturi si sa se impuna in final cu scorul de 3-2. Partida s-a desfasurat pe parcursul a aproape doua ore de joc, iar finalul a fost de-a dreptul electrizant. Oaspetii au inceput mai determinati partida, reusind sa se impuna categoric in primul act, cu scorul de 25-16. Treziti la realitate si constienti ca nu au voie sa piarda meciul, voleibalistii echipei gazda au luptat mai mult in setul al doilea, dar si de aceasta data sortii s-au inclinat in favoarea nemtenilor. Totul parea pierdut la un moment dat, mai ales ca oaspetii au condus de mai multe ori si in setul trei. Parpala, Oros si compania au reusit insa sa revina si si-au adjudecat setul, aducand scorul la 1-2. Cel mai important set al intalnirii a fost cel de-al patrulea, cand gazdele termina din nou in avantaj, 28-26, scorul la seturi devenind in acel moment egal (2-2). Finalul a fost de-a dreptul electrizant, cele cateva sute de spectatori incurajandu-si in picioare favoritii. Din nou lupte dramatice la fileu si VCM Midia isi adjudeca ultimul act cu 3-2, castigand astfel partida in aplauzele intregii sali. Per ansamblu, trebuie spus ca formatia noastra sufera inca la debut, cand o inexplicabila comoditate caracterizeaza marea majoritate a jucatorilor. Atunci cand au "cutitul la os", constantenii isi revin insa si demonstreaza o valoare incontestabila. Profesorul Romeo Enescu a declarat, la finalul meciului, ca este multumit de rezultat si spera ca VCM Midia sa-si indeplineasca in acest sezon obiectivul propus, si anume clasarea pe primele patru locuri ale Superligii. Inaintea acestui debut de Superliga, VCM a sustinut doua amicale in compania campioanei Deltacons, cand a demonstrat ca se poate bate de la egal la egal cu orice echipa din tara. In partidele cu sportivii tulceni, un rol determinant l-a avut factorul experienta, cel care a inclinat balanta, in ambele intalniri, in favoarea campionilor (3-1, 3-2). Profesorul Enescu a folosit sambata dimineata urmatorii jucatori: Halchin, Parpala, Oros, Neamu, Voinea, Iancu, Filip, Gavrila, Mihaila si Stoian. Urmatorul meci oficial este programat sa aiba loc sambata la Bucuresti, cand VCM Midia va juca impotriva lui Dinamo, in cadrul etapei a doua a Superligii.