14:55 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Punct pretios obtinut in Regie

30 Aug, 2004 00:00 656 Marime text

Sportul - FC Farul 1-1

Marinarii au marcat prin Dinu Todoran, care a profitat de ezitarea portarului Stanca la o lovitura libera executata de Baicu * Farul a acumulat opt puncte si dupa cinci etape se afla pe pozitia a 5-a# Constantenii vor juca un nou meci pe 11 septembrie, pe teren propriu, cu Poli Iasi

Fotbalistii de la malul marii au remizat vineri seara in capitala, 1-1 in compania Sportului Studentesc, intr-un meci contand pentru etapa a 5-a a Diviziei A la fotbal. Asa cum era de asteptat, intalnirea a fost una deosebit de dificila, gazdele fiind la un pas de a obtine toate cele trei puncte puse in joc. "Studentii" lui Dan Petrescu au atacat tot meciul, ratand mai multe ocazii. Farul a inceput bine meciul, in minutul 8 Baicu avand posibilitatea de a deschide scorul dar sutul sau a trecut pe langa poarta aparata de Stanca. Replica a venit imediat, in minutul 13 sutul lui Bucur fiind prins de catre goal-keeperul constantean. In minutul 23 acelasi Bucur este agatat in careu de Curca si acelasi atacant bucurestean transforma penaltyul acordat. Sportul continua sa isi creeze ocazii de a marca dar pana la finalul primei reprize, tabela de marcaj ramane neschimbata. Si in cel de al doilea mitan, Farul se multumeste sa se apere, mergand pe cartea contra-atacului. Pascovici suteaza pe langa poarta in minutul 68 iar cinci minute mai tarziu vine si momentul egalarii. Constantenii obtin o lovitura libera la aproximativ 20 de metri de poarta Sportului iar Baicu executa puternic. Portarul "studentilor" respinge balonul dar acesta ajunge la mijlocasul Dinu Todoran, care reuseste sa introduca balonul in plasa. Pana la final nu se mai consemneaza ocazii mari de gol si meciul se incheie la egalitate. Farul obtine un punct extrem de pretios in fata unei formatii imprevizibile, care ataca mereu dar iroseste copilareste ocaziile de gol. Gratie succesului din Regie, Farul acumuleaza opt puncte si se afla pe locul cinci in clasamentul competitiei, dupa disputarea a cinci etape. Urmatoarea etapa este programata pentru 11 septembrie, cand alb-albastrii vor juca acasa cu nou-promovata Poli Iasi.