22:03 15 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Punct final al challengerului din Mamaia

29 Jun, 2009 00:57 785 Marime text
Turneul ATP de la Complexul Sportiv IDU din Mamaia, dotat cu premii totale în valoare de 30.000 de euro, s-a încheiat ieri cu disputarea finalei la simplu. Singurii tenismeni români care au supravieţuit până aproape de final, perechea formată din Florin Mergea şi Adrian Cruciat a fost învinsă de cuplul Adrian Garcia(Chile)/David Marrero(Spania), cu scorul de 7-6, 6-2, în ultimul act al turneului. Pentru accesul în finală, cei doi tenismeni români vor primi 45 de puncte în clasamentul ATP şi un premiu de 1.100 de euro. Duminică seară s-a disputat şi finala probei de simplu între slovenul Blaz Kavcic (cap de serie numărul 4) şi Julian Reister din Germania, al patrulea favorit al competiţiei. Kavcic a trecut în semifinale de brazilianul Joao Souza, scor 6-4, 7-6, în timp ce jucătorul german s-a impus în penultimul act în faţa austriacului Andreas Heider-Maurer, scor 6-1, 6-1. Câştigătorul turneului de la Mamaia va încasa un cec în valoare de 4.300 de euro şi 75 de puncte ATP.