13:58 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Mult mai lejer decat o arata scorul

17 Feb, 2003 00:00 419 Marime text

CS Tomis Constanta - Selmont Baia Mare 18-20

Venite cu frica in san dupa eliminarea din "Cupa Romaniei", baimarencele de la Selmont si-au luat sambata masurile de precautie si le-au invins fara drept de apel pe handbalistele de la CS Tomis cu scorul 18-20. Desi rezultatul final ar lasa alta impresie, trebuie sa spunem ca victoria oaspetelor a fost obtinuta destul de lejer. Selmont a preluat conducerea inca din minutul 11, la 4-5, si nu a mai cedat-o pana la final. La pauza conducea cu 7-12, iar pe parcursul reprizei secunde a avut chiar un avantaj de noua goluri (10-19). Oaspetele au luat piciorul de pe acceleratie, iar finalul le-a apartinut, logic, constantencelor care s-au apropiat la doar doua goluri (18-20), lasand impresia ca daca "ar mai fi fost 4 minute ieseau invingatoare", cum spunea la final antrenorul Ion Gherhard. Una peste alta, evolutia Tomisului a fost una mediocra, cu mult sub asteptari, dupa ultimele meciuri din campionat si cupa. Pentru Tomis au marcat: Moldoveanu (3, 1 din 7 m), Galca (4, 1 din 7 m), Vaduva (1), Grecu (5), Mazur (1), Osman (1), Drilea (3), iar pentru Selmont: David (1), Ilies (2), Kenghel (1), Popa (2), Craciun (5), Buican (4), Pop (1), Balint (4).