03:43 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CVM Tomis, eliminata din cupele europene

02 Feb, 2008 00:00 754 Marime text

Voleibalistii constanteni au avut un parcurs excelent in aceasta editie a Cupei CEV, parasind competitia cu fruntea sus

Dupa un meci echilibrat in care s-a impus cu scorul de 3-1 la seturi, CVM Tomis a ratat calificarea in Challenge Round pierzand, in "setul de aur", cu scorul de 17-15 in fata formatiei poloneze Wkret-Met Domex Czestochowa. Dupa o infrangere in Polonia, voleibalistii de la Club Volei Municipal erau condamnati sa castige partida retur de la Constanta pentru a duce intalnirea la setul de baraj care hotara echipa calificata mai departe. Sustinuti de un public extraordinar, echipa antrenata de Stelio de Rocco a inceput meciul de la Sala Sporturilor in forta adjudecandu-si primul set cu scorul de 25-22. In setul secund, o usoara relaxare in jocul constantenilor a facut ca echipa poloneza sa preia initiativa si a egalat scorul la seturi. Urmatoarele doua runde au stat sub semnul echilibrului, insa, impinsa de la spate de cei aproximativ 2000 de oameni veniti la Sala Sporturilor si de dorinta unei calificari in urmatoarea faza a competitiei, formatia constanteana a reusit sa si le adjudece reusind victoria si ducand intalnirea in setul decisiv. Acesta s-a desfasurat in aceeasi nota a echilibrului, singurul moment in care una dintre combatante s-a desprins pe tabela inregistrandu-se la mijlocul setului, cand constantenii conduceau cu 8-6. Pe final, dupa doua mingi de meci ale polonezilor salvate de formatia antrenata de Stelio de Rocco si dupa aproape doua ore si jumatate de joc efectiv, Domex s-a impus cu 17-15, incheind astfel aventura europeana din acest sezon al CVM-ului. La finalul jocului, cel mai bun jucator al constantenilor, brazilianul Ashley Nemer, a declarat ca lipsa de sansa din "setul de aur" este ceea ce a lipsit echipei in aceasta partida. "A fost o partida deosebit de dificila impotriva unui adversar puternic ce si-a aratat si astazi valoarea. Am facut un meci bun, am egalat situatia la jocuri, dar am cedat din pacate in setul suplimentar. Am ratat pentru putin calificarea, dar poate ca nici nu am avut putina sansa in setul de aur. Acesta este voleiul. Multumim publicului care a fost magnific. Noi ne vom continua drumul si acum ne vom concentra spre competitia interna unde trebuie sa castigam atat campionatul, cat si Cupa Romaniei", a spus Nemer. Tehnicianul echipei constanteane, Stelio de Rocco, a mentionat ca echipa din Domex a fost cu putin mai buna in setul decisive, insa, este multumit de atitudinea elevilor sai in acest meci. "Au fost mai buni, cu putin, dar mai buni in . Foarte important pentru noi este ca am ajuns in aceasta situatie. Echipa mea a aratat mult caracter, multa dorinta de victorie si a luptat pina la capat", a spus dupa meci, tehnicianul canadian. Au evoluat pentru CVM in aceasta confruntare: Toronyai, Yankov, Ivkovic, Hein, Ashlei, Daivison si libero-ul Tanasescu (au mai jucat: Voinea, Erkan Togan, Ilies si Meyer).

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}