01:08 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSV 2004 Tomis - Metal Galati, meci decisiv pentru titlu

24 Apr, 2010 03:26 1479 Marime text
csv2004tomis.jpgTrupa lui Constantin Alexe s-a impus ieri, în prima zi a ultimului turneu play-off, care se desfăşoară la sala Extreme din Bucureşti, chiar în faţa echipei organizatoare, Dinamo.

Astfel, la capătul unui meci extrem de disputat, „sirenele" au câştigat cu scorul de 3-1 (23-25, 25-15, 25-23, 27-25), scotându-le pe dinamoviste din lupta pentru titlu. Partida a avut un debut echilibrat, cele două formaţii mergând cap la cap până la scorul de 23-23, când dinamovistele au reuşit două puncte consecutive, preluând conducerea la seturi. Gavrilescu şi compania nu au cedat însă lupta şi au revenit în setul secund, pe care şi l-au adjudecat cu 25-15, după ce Dinamo a condus pe întreaga durată a parţialului chiar şi la şase puncte diferenţă (2-8). În setul 3 s-a repetat povestea din parţialul inaugural, când niciuna dintre echipe nu a reuşit să se desprindă decisiv. De această dată însă, constănţencele au fost cele care au câştigat două puncte consecutive la scorul de 23-23 şi au trecut în avantaj pe tabelă, scor 2-1. Tomis a evitat setul decisiv şi s-a impus în actul al patrulea cu 27-25, după ce Dinamo a avut două mingi de set. „Sirenele" se impun astfel cu scorul de 3-1 şi va disputa astăzi meciul decisiv în faşa campioanei en-titre, CSU Metal Galaţi, care a trecut la rândul ei în prima zi a turneului din Capitală de Ştiinţa Bacău, cu scorul de 3-0. „Sper să terminăm cu bine competiţia. Meciul cu Tomis este cel important, dar trebuie să-l câştigăm", a declarat jucătoarea Metalului, Nneka Onyejekwe. În cazul în care Tomisul va învinge pe Metal Galaţi, formaţia constănţeană va avea nevoie de ajutorul celor de la Dinamo, care va trebui să se impună în ultimul meci împotriva gălăţencelor. În această situaţie, având în vedere faptul că Ştiinţa Bacău nu va pune probleme elevelor lui Constantin Alexe, CS Volei 2004 Tomis va obţine primul titlu de campioană de istorie. Astfel, programul meciurilor de astăzi este următorul: CSU Metal Galaţi - CSV 2004 Tomis (ora 15.00) şi Dinamo Bucureşti - Ştiinţa Bacău (ora 18.00). În clasament conduce Metal, cu 28 de puncte, urmată de CSV 2004 Tomis, cu 26 de puncte, în timp ce Dinamo a ieşit din cursa spre titlu, ocupând ultima treaptă a podiumului, cu 25 de puncte. Cu o singură victorie, Ştiinţa Bacău ocupă ultima poziţie în clasamentul play-off-ului, cu 17 puncte.