03:23 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Tomis, cu gandul la finala Cupei Challenge

15 Feb, 2008 20:00 571 Marime text

Formatia constanteana priveste cu mai mult optimism catre finala competitiei, dupa victoria din tur cu ABU Baku

CS Tomis intalneste, sambata, in Azerbaidjan, formatia ABU Baku in mansa retur din cadrul optimilor de finala ale Cupei Challenge. In partida tur, constantencele s-au impus lejer, cu scorul de 32-22. In duelul cu azerele, de acum o saptamana, de la Constanta, handbalistele constantene au facut un pas important in lupta pentru calificare, fiind foarte aproape de a repeta performanta din urma cu doua editii, tot din optimi, cand au eliminat pe ABU Baku, desi au disputat ambele jocuri in deplasare. Obiectivul formatiei constantene pentru acest sezon in cupele europene este calificarea in finala. Pentru a-si atinge obiectivul, Tomisul mai are, totusi, de trecut peste returul de la Baku, care se va disputa sambata, 16 februarie, incepand cu ora 19.00. Succesul inregistrat de Tomis reprezinta totodata revenirea convingatoare a lui Lucian Rasnita pe banca tehnica a gruparii de pe litoral. "Tomisul a aratat ca este un grup unit. Speram ca fetele sa arate forma din prima repriza si in returul de la Baku si sa trateze meciul cu seriozitate, fara acele momente de relaxare care au intervenit in cea de-a doua parte", a spus directorul tehnic al gruparii constantene, Lucian Rasnita. De asemenea, tehnicianul Tomisului, Ion Puscasu, este increzator in sansele echipei sale de a ajunge pana in ultima faza a competitiei. "Am avut sansa sa cunoastem aceasta echipa si am pregatit foarte bine prima partida cu ABU Baku. Ne asteapta, insa, un meci deosebit de greu in Azerbaidjan, dar speram ca aceasta calificare sa fie de partea noastra, pentru ca ne dorim foarte mult prezenta in finala", a declarat Puscasu. Dupa o infrangere clara in Sala Sporturilor din Constanta, formatia azera nu va capitula in meciul de pe teren propriu si va incerca imposibilul. "La o diferenta de zece goluri e greu sa spui ceva despre meciul retur de la Baku, dar noi vom face tot posibilul sa aratam ca suntem o echipa puternica", a spus si antrenorul echipei azere, Georgy Voronov. Meciul de sambata va fi arbitrat de o brigada din Serbia, formata din Branka Marici si Zoran Tijanici. Tragerea la sorti pentru sferturile de finala ale Cupei Challenge va avea loc, marti, la Viena, incepand cu ora 12.00, ora Romaniei. Singura echipa care este deja calificata in sferturile de finala ale Cupei Challenge este echipa germana VfL Oldenburg, care s-a impus in disputa cu elvetiencele de la LK Zug Handball. Celelalte meciuri ale competitiei sunt urmatoarele: McDonald's Neustadt (Austria) - VOC Amsterdam (Olanda); Merignac Handball (Franta) - Spartak Kiev (Ucraina); ZRK Kikinda (Serbia) - SKP Bratislava (Slovacia); RK Zagreb (Croatia) - Cercle Dijon (Franta). Cealalta formatie romaneasca din Cupa Challenge, HC Dunarea Braila, va intalni pe teren propriu echipa DHK Zora Olomouc (Cehia).

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}