12:14 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Handbal Victorie în deplasare cu Potaissa Turda și CSM Constanța s-a calificat în sferturile Cupei României

20 Mar, 2024 20:49 900 Marime text

Echipa masculină de handbal CSM Constanța s-a calificat astăzi, 20 martie 2024, în sferturile de finală ale Cupei României.

Deținătoarea trofeului a jucat în optimi, în deplasare, cu Potaissa Turda, pe care a învins-o cu 30-29 (17-12).

După o primă repriză dominată cu autoritate, băieții noștri au primit o replică mult mai viguroasă din partea ardelenilor, dar au rămas la conducere. Au avut cinci goluri în minutul 45 și trei goluri în penultimul minut, când Ilie a înscris pentru 30-27, însă finalul a fost unul dramatic! Vasile a apărat senzațional din situație unu contra unu și a făcut imposibilă revenirea turdenilor, care au forțat in extremis egalarea. Felicitări, jucătorilor și staff-ului!, este mesajul CSM Constanța.

Antrenorii formației de pe litoral, George Buricea și Ionuț Pușcașu, au mizat pe: Vasile 8 parade, Rusu - Aliokhin 6 goluri, Ravnic 5, Drăgan 5, Ilie 4, Stankovic 3, Komogorov 2, Nikolic 1, Susanu 1, Căbuț 1, Vegar 1, Andrei 1, Nistor, Caba, Chikovani.

Pentru Turda au marcat: Hanțaru (7), Reza Oraei (4), Thalmaier (4), Kbilashvili (4), Vojvodic (3), Vereș (3), Naal (2), Pințoiu (1), Talas (1).

CSM Constanța va disputa sferturile de finală tot în manșă unică, pe 16 aprilie 2024, contra unui adversar care va fi desemnat după tragerea la sorți. Până atunci, echipade la malul mării joacă meciuri importante în Liga Zimbrilor. Primul este cel din deplasare cu CSM 2007 Focșani, duminică, 24 martie, de la ora 17.30.

Sursa foto: Facebook (AHC Potaissa Turda)