15:05 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Barcelona a pierdut cu 2-1 meciul cu Real Madrid

02 Apr, 2016 23:59 1776 Marime text

FC Barcelona a pierdut în această seară în fața echipei Real Madrid cu scorul de 2-1 (0-0), pe stadionul Camp Nou. Meciul s-a disputant într-o nouă ediție a derby-ului campionatului de fotbal al Spaniei, El Clasico, jucat în etapa a 31-a. Barcelona spera într-o victorie pe care să i-o dedice fostului său idol, olandezul Johan Cruyff, decedat recent la vârsta de 68 de ani, pentru care catalanii au realizat o coregrafie specială în tribune.

În meciul disputant în această seară au marcat: Gerard Pique (minutul 56), respectiv Karim Benzema (minutul 62), Cristiano Ronaldo (minutul 85).

În clasament, FC Barcelona se menține pe primul loc, cu 76 puncte, urmată de Atletico Madrid, 70 p, Real Madrid, 69 p.

Iată formula în care au evoluat echipele:

FC Barcelona: Claudio Bravo — Daniel Alves, Gerard Pique, Javier Mascherano, Jordi Alba — Ivan Rakitic (Arda Turan, 74), Sergio Busquets, Andres Iniesta — Lionel Messi, Luis Suarez, Neymar. Antrenor: Luis Enrique.
Rezerve neutilizate: Marc-Andre ter Stegen — Rafinha, Marc Bartra, Munir El Haddadi, Sergi Roberto, Thomas Vermaelen.

Real Madrid: Keylor Navas — Daniel Carvajal, Pepe, Sergio Ramos, Marcelo — Luka Modric, Toni Kroos, Casemiro — Gareth Bale (Lucas Vazquez, 90), Karim Benzema (Jese Rodriguez, 78), Cristiano Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.
Rezerve neutilizate: Francisco Casilla — Nacho Fernandez, James Rodriguez, Isco, Danilo.