09:22 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tricolorii au pierdut meciul cu Turcia

16 May, 2005 00:00 886 Marime text
Prima reprezentativa de volei a Romaniei a participat zilele trecute la un nou turneu de calificare contand pentru preliminariile Campionatului Mondial din Japonia 2006. Competitia s-a desfasurat in perioada 13-15 mai, la Varna, Bulgaria, si a facut parte din turul II al campaniei de accedere la acest turneu final. Din lotul deplasat de selectionerul Mircea Spatacean au facut parte si jucatorii echipei VCM Constanta, Laurentiu Lica si Nicusor Harabagiu. In prima zi a turneului, Romania, numarul 64 in clasamentul mondial, s-a impus cu scorul de 3-1 in fata Slovaciei, o formatie mult mai bine cotata. Tricolorii au pierdut primul set cu 13-25 dar au reusit sa revina si sa le castige pe urmatoarele trei (25-22, 27-25, 25-17). In aceeasi zi, Bulgaria a invins cu 3-0 Turcia. Usor relaxati dupa victoria de vineri, tricolorii au cedat surprinzator meciul disputat in a doua zi a turneului, 0-3 cu selectionata Semilunii. Primul set a fost cel mai disputat, voleibalistii turci reusind sa se impuna cu 25-23. Urmatoarele doua seturi au fost de asemenea castigate de adversarii tricolorilor cu 25-21 si 25-19. Ieri, in ultima zi a turneului, Romania a jucat impotriva formatiei gazda.