10:18 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

"Traversare" fara probleme

03 Feb, 2005 00:00 858 Marime text

Dunarea Calarasi - Farul, 2-3

Fotbalistii constanteni s-au impus ieri dimineata cu scorul de 3-2 in partida amicala disputata la Calarasi, impotriva divizionarei C, Dunarea. Toate cele cinci goluri ale intalnirii au fost marcate in prima repriza. Pentru Farul au marcat Vasile Cristocea (doua goluri) si Mihai Baicu. Ramasi fara principal (Grigoras se afla la Atena), "marinarii" au fost condusi de pe margine de secunzii Dinu si Rauta. In prima parte, acestia au folosit urmatoarea formula de joc: Curca, Farmache, Barbu, Schiopu, Florea, Gurita, Lungu, Todoran, V. Gheorghe, Baicu si Cristocea. In repriza a doua, s-a mers pe mana jucatorilor Unchias, Morarasu, Barbu, I. Posteuca, Florea, R. Iacob, Usurelu, Todoran, Doicaru si Baicu. Dupa cum se poate observa, nu au fost folositi Pascovici si Liviu Mihai, jucatori care in continuare sunt accidentati. In aceasta dupa-amiaza, lotul alb-albastru va pleca la Bucuresti, urmand ca vineri dimineata sa efectueze vizita medicala. Dupa vizita, Farul va juca un amical in compania unei formatii din capitala, cel mai probabil Rapid II. Sambata si duminica, jucatorii vor avea liber, dupa care, luni, vor relua antrenamentele. Pe data de 8 februarie, Farul va pleca la Limassol, pentru un cantonament de zece zile. Pe data de 10 a fost deja fixata o intalnire de pregatire in compania nationalei Under 19 a Slovaciei. Pe langa acest meci, "marinarii" vor sustine in Cipru alte cinci partide amicale. De mentionat ca in returul actualei editii de campionat, Grigoras va beneficia de serviciile jucatorilor Baicu, Apostol si Senin, carora le vor expira suspendarile dictate pentru implicarea in scandalul "furosemid". Primul dintre acestia va reveni Baicu, care a avut trei luni de suspendare fata de ceilalti doi, care au avut cate sase.