12:39 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE. Victorie pentru România în primul meci de Fed Cup. Simona Halep a învins-o pe Viktorija Golubic

21 Apr, 2018 13:24 2021 Marime text
Simona Halep, numărul 1 mondial în clasamentul WTA, o întâlnește astăzi în primul meci de Fed Cup pe Viktorija Golubic (115 WTA).

La Cluj Napoca acolo unde se desfășoară partidele de Fed Cup s-a bătut recordul de spectatori al Sălii Polivalente unde aproape 10.000 de spectatori sunt prezenţi la meciul dintre România şi Elveţia.

România se bazează pe cele mai bune jucătoare în duelul cu Elveția din play-off-ul pentru Grupa Mondială a Fed Cup: Simona Halep (1 WTA), Sorana Cîrstea (34 WTA), Irina Begu (38 WTA) şi Mihaela Buzărnescu (40 WTA).

Din echipa Elveției fac parte Timeea Bacsinszky (46 WTA) și Viktorija Golubic (115 WTA), Patti Schneider (149 WTA), recent revenită în tenis, și Jil Teichmann (135 WTA), debutantă anul acesta în Fed Cup.

UPDATE: 3

Simona Halep a câștigat primul meci împotriva Viktorijei Golubuc, scor 6-3, 1-6, 6-1.

UPDATE. 2

Viktorija Golubic a câștigat setul secund scor 6-1 și a egalat scorul la seturi, astfel că la Cluj se va juca set decisiv în primul meci de Fed Cup.