05:30 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Punctaj maxim HC Dobrogea Sud Constanța, a patra victorie în Liga Națională

04 Oct, 2020 19:27 2939 Marime text
  • HC Dobrogea Sud a învins CSM București cu 30-27.

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanța a realizat în această seară a patra victorie din tot atâtea meciuri în noul sezon al Ligii Naționale și, cu punctaj maxim, continuă să conducă în clasament.

În primul meci din cel de-al doilea turneu al campionatului, care a început la Sfântu Gheorghe, HCDS a întâlnit în această seară de CSM București, a doua clasată, de care a dispus cu 30-27 (15-14), formația de pe litoral totalizând 12 puncte în patru meciuri.

Patru victorii în patru etape! Echipa noastră s-a impus în derby-ul etapei a 4-a din Liga Zimbrilor, 30-27  cu CSM București și se menține pe primul loc în clasament, cu 12 puncte din 12 posibile. Prima repriză a meciului de la Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe s-a desfășurat sub semnul echilibrului. Am avut 3-0, dar CSM a revenit și a preluat conducerea pe mâna brazilianului Nantes Campos (9 goluri din 10 aruncări!) și a „locotenentului” său, bosniacul Davidovic. Eficacitatea lui Andrei ne-a ținut aproape, iar Djordje Cirkovic a schimbat sistemul în apărare și jucătorii lui Eliodor Voica s-au lovit de un 5+1, cu Buricea avansat, care a întors scorul în favoarea noastră: 15-14 la pauză.

Vasile a deținut startul reprizei secunde, cu parade, inclusiv la 7 metri, și un gol din poartă în poartă. Șandru a ieșit la rampă cu finalizări și asisst-uri, iar băieții noștri au accelerat la 24-21, în minutul 45. Foarte activi interii noștri, rusul Komogorov și muntenegreanul Radojevic, care au contribuit cu goluri importante la victorie, alături de extremele Andrei și Nistor. De la 28-23 (min.51), am menținut avantajul de 4 goluri până în ultimele secunde, când Șandru a marcat pentru 30-26, iar bucureștenii au primit permisiunea de a stabili scorul final: 30-27, se arată pe site-ul oficial al HCDS.

Au evoluat:

HC Dobrogea Sud (antrenor, Djordje Cirkovic):
Iancu, Vasile 1 gol – Nistor 4 goluri, Radojevic 5, Onur Ersin, Nikolic 1, Komogorov 5, Andrei 9 (3x7m); Simovic 1, Șandru 3, Chikovani, Buricea, Susanu 1.

CSM București (antrenor, Eliodor Voica): Krupa – Campos Nantes 11 goluri, Davidovic 3, Fotache, Rotaru 1, Onyejekwe 5, Ungureanu, Tărîță 1, Teixeira 2, Predragovic 2, Mazilescu 1, Militaru, Jerebie, Becheru 1.

Pentru HC Dobrogea Sud la Sfântu Gheorghe urmează meciurile cu Focșani (luni, 5 octombrie, de la ora 16.30, în direct la TVR2), Călărași (miercuri, 7 octombrie, de la ora 19.15), Baia Mare (joi, 8 octombrie, de la ora 18.25, TVR1), Timișoara (sâmbătă, 10 octombrie, de la ora 11.00, TVR2) și Steaua (duminică, 11 octombrie, de la ora 16.30, TVR1).

Sursa foto: Facebook (HC Dobrogea Sud)