04:24 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Portarul Farului îşi serbează astăzi ziua de naştere

02 Mar, 2013 12:12 2267 Marime text
Astăzi este ziua de naştere a unuia dintre cei doi portari ai FC Farul, Vlad Neagu, care împlineşte 23 de ani. Goal-keeper-ul este un produs 100% al clubului constănţean, începând fotbalul cu antrenorul Dumitru Nistor, la zece ani. În cadrul clubului, Farul a urcat toate treptele, copii, juniori, echipa a doua, echipa mare, unde a ajuns prima dată la 16 ani, pe vremea lui Petre Grigoraş. Cea mai bună performanţă a lui Vlad ca junior al Farului este titlul naţional cucerit în anul 2008, cu echipa jucătorilor născuţi după 1 ianuarie 1989, antrenată de Gică Butoiu. La echipa mare a mai fost prezent în Liga 1 şi în mandatul lui Momcilo Vukotic, tânărul jucător bifând postura de rezervă la prima divizie. Sub culorile formaţiei de seniori a Farului are două prezenţe în meciuri oficiale, ambele la Liga a 2-a: un meci la Buzău, din ultima etapă a primului sezon după ce echipa retrogradase (a jucat repriza a doua, partida fiind pierdută cu 1-5) şi în Cupa României, în această toamnă (o victorie cu CS Baloteşti obţinută în minutul 119, în care a evoluat tot meciul). Vlad Neagu a avut însă continuitate la Callatis Mangalia, unde a fost titular şi unul dintre oamenii de bază ai echipei cu care a promovat în Liga a 2-a şi a jucat apoi un sezon şi în eşalonul secund.