07:11 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Imagini de la eveniment BC Athletic Constanța a cedat în disputa cu Dinamo Știința București. În sfertul trei, gazdele s-au apropiat la trei puncte (galerie foto + video)

19 Jan, 2019 19:38 1819 Marime text
În primul meci susținut în 2019, care a coincis si cu debutul în Grupa Galbenă a Ligii Nationale, echipa masculină de baschet Athletic Constanța a întâlnit în această seară pe teren propriu Dinamo Știința București.

Favorită a intalnirii, formația din capitala a reușit să se impună, cu 85-69 (la pauza 46-38, iar pe sferturi 28-15, 18-23, 18-18, 21-13).

Dinamo a câștigat două sferturi, primul si ultimul, cel de-al doilea i-a revenit BC Athletic, iar al treilea s-a încheiat la egalitate, pe parcursul său gazdele fiind cel mai aproape de Dinamo, la trei puncte (53-56, 55-58).

În sfertul patru s-a intrat cu opt puncte avans de partea lui Dinamo (64-56), însă BC Atletic nu a reușit să întoarcă soarta partidei, meciul fiind câștigat de oaspeți.

Pentru BC Atletic au punctat Andrieș - 16p (1×3), Berkelund - 13p (2×3), Lockhart - 12p (1×3), McLean - 8p, D. Mâinea - 6p, Ray - 6p (1×3), Trandafir - 3p (1×3), Ciucă - 3p, Oprean - 2p.