07:21 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Horia Tecău s-a calificat în sferturi la Rotterdam

03 Mar, 2021 10:07 2514 Marime text
  • Învinşii din optimi ai perechii Tecău - Kevin Krawietz sunt Marcelo Melo (Brazilia) şi Jean-Julien Rojer (Olanda), foşti coechipieri de-ai constănţeanului.

Constănţeanul Horia Tecău şi germanul Kevin Krawietz s-a calificat în sferturile de finală la dublu la tuneul de la Rotterdam.

Cei doi au dispus în optimi, scor 6-3, 3-6, 11-9, la capătul unui meci care a durat o oră şi 17 minute, de perechea formată din Marcelo Melo (Brazilia) / Jean-Julien Rojer (Olanda).

Alături de primul, Horia a jucat de curând la Australian Open, iar cu olandezul a evoluat mulţi ani la dublu.

De altfel, cei doi s-au impus în 2015 la Rotterdam, iar în 2014 şi 2019 au disputat finala.

Pentru calificarea în sferturi, Tecău şi Krawietz şi-auasigurat un premiu bănesc de 11.250 de euro, dar şi 90 de puncte WTA.

În următoarea partidă, ei se vor duela cu ruşii Karen Hacianov şi Andrei Rublev.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanţa