13:49 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM debuteaza duminica in campionat

08 Feb, 2006 00:00 661 Marime text

# Elevii lui Aihan Omer vor intalni in deplasare echipa Armatura Cluj, pe care au invins-o in prima etapa a turului cu un neverosimil 46-18 * Peste doar doua saptamani de la acest meci, constantenii vor disputa si primul tur al sferturilor de finala din Cupa Cupelor, in deplasare, contra lui Skjern Handball din Danemarca

Dupa o perioada de intense antrenamente, in care au efectuat si un turneu in Elvetia, echipa constanteana HCM se pregateste pentru debutul oficial in acest retur de campionat. O parte dintre jucatorii lui Aihan Omer s-au alaturat mai tarziu lotului, deoarece au participat alaturi de prima reprezentativa a Romaniei, la meciurile preliminare pentru Campionatul Mondial. Jonctiunea a fost facuta "din mers", dar toata lumea este optimista, mai ales ca adversarul din etapa a XIV-a este unul destul de accesibil. Constantenii se vor deplasa duminica la Cluj, acolo unde vor intalni echipa locala Armatura. Clujenii se afla in acest moment pe locul al noualea al clasamentului Ligii Nationale Masculine, acumuland doar noua puncte. Echipa gazda de duminica a obtinut in tur patru victorii, un rezultat de egalitate si nu mai putin de opt infrangeri, una dintre cele mai categorice fiind cea de la Constanta, din prima etapa a campionatului. Pe atunci, HCM-ul s-a impus cu un neverosimil 46-18 (23-10), incepand fulminant probabil unul dintre cele mai bune sezoane din istorie. Cu toate ca Ioan Senocico a fost principalul marcator al Clujului in acea partida (5 goluri), jucatorul Cristinel Burca este golgheterul de drept, cu 71 de reusite. Cu toate acestea, Burca nu "prinde" nici macar ultimul loc al clasamentului primilor zece marcatori, loc ocupat de Enis Murtaza, de la CSM Medgidia. Peste numai doua saptamani de la aceasta partida, HCM va intalni in sferturile de finala ale Cupei Cupelor formatia daneza Skjern Handball, in deplasare, returul urmand sa aiba loc pe 3 sau 4 martie, la Constanta.