02:33 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HC Dobrogea Sud Constanța, victorie în meciul cu CSM Reșița

21 Nov, 2019 20:24 1745 Marime text
Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanța, vicecampioana României în sezonul trecut, a susținut în această seară meciul din etapa a 11-a a Ligii Naționale, întâlnind pe teren propriu, ultima clasată, CSM Reșița.

Victoria le-a aparținut gazdelor, cu scorul de 26-18 (12-10).

Și a venit și a 6-a! Băieții noștri au bifat astăzi al șaselea succes consecutiv din acest sezon, după ce au învins CSM Reșița la Sala Sporturilor, în etapa a 11-a din Liga Zimbrilor.Am început tare, 6-2, în minutul 10 și 8-3, în minutul 20, cu Iancu în formă între buturi, Mocanu, Chikovani și Csog la finalizare. Djordje Cirkovic l-a menajat pe Malinovic, iar lipsa de luciditate în atac ne-a costat. Jucătorii lui Butulija au echilibrat meciul și s-au apropiat amenințător la pauză, 12-10 pentru noi. După câteva minute de tatonare, ne-am așezat mai bine în ghete după pauză și ne-am dus la 16-12 în minutul 40, cu un gol de efect din poartă în poartă al lui Iancu și câteva finalizări sigure. S-a făcut 22-15 în minutul 50 și din acel moment nu s-a mai pus decât problema scorului, se arată pe site-ul oficial al HC Dobrogea Sud.

În urma acestui succes, HC Dobrogea Sud a urcat patru locuri în clasament, de pe zece pe șase.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): HC Dobrogea Sud