22:12 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Gurita a debutat cu gol

29 Jan, 2004 00:00 869 Marime text

FC Farul Constanta - Midia Navodari 3-1

Introdus dupa pauza, ex-galateanul a inscris ultimul gol al intalnirii * Pentru FC Farul mai punctase Cristocea de doua ori, in timp ce pentru Midia a marcat Romanescu

Transferat luni la FC Farul Constanta, fostul atacant al Otelului Galati a marcat ieri primul gol in tricoul "marinarilor". Percutantul varf al "alb-albastrilor" a inscris ultimul gol al intalnirii amicale FC Farul Constanta - Midia Navodari, scor 3-1, sustinuta pe terenul CFR. Introdus dupa pauza, Gurita si-a facut datoria. Ca un "vulpoi", el l-a asteptat pe tanarul goal-keeper navodarean Puia sa gafeze si a punctat cu sange rece. Puia a fost derutat de traiectoria pe care a luat-o balonul in contactul cu terenul moale si a fost depasit cu usurinta de atacant, care a inscris cu un sut plasat pe langa el. Momente ca cel in care Puia a gafat au mai fost pe timpul partidei. Jucatorii celor doua formatii au manevrat cu dificultate balonul. Terenul moale, cu portiuni de apa si zapada, le-a jucat de multe ori feste acestora, facandu-i de multe ori sa scape injuraturi printre dinti. In conditiile in care partida nu s-a putut ridica la un nivel spectacular deosebit, de remarcat a fost angajamentul jucatorilor ambelor formatii. Acestia au facut abstractie de conditiile suprafetei de joc si de ploaia care s-a abatut in prima parte a meciului si au incercat sa-si faca datoria. Cu toate acestea, fazele de poarta nu au fost prea multe, insa, fiind doar un meci de pregatire, confruntarea de ieri are utilitatea sa, constituindu-se ca un bun antrenament fizic pentru ambele formatii. Deschiderea scorului a fost consemnata in minutul 35. Atunci, la un corner executat de Balasa, de pe partea dreapta de atac a Farului, Cristocea a punctat din apropiere cu o lovitura de cap. Mijlocasul farist, care ieri a aratat o buna pofta de joc, si-a mai trecut inca o data numele pe lista marcatorilor peste alte cinci minute. La un contact intre Floricica si L. Mihai, arbitrul a dictat penalty, Cristocea fiind desemnat de Ion Marin sa execute lovitura de pedeapsa. 2-0 a fost si scorul cu care s-a incheiat de altfel prima repriza. La cateva minute de la reluare, Romanescu a redus din handicap, inscriind golul de onoare al Midiei, in minutul 65. Sperantele de egalare ale navodarenilor au durat doar trei minute, pentru ca, in minutul 68, Gurita a incheiat definitiv socotelile, stabilind echipa invingatoare. Antrenorul Farului Ion Marin a inceput partida intr-un "unsprezece" de start in care si-a facut prezenta si fundasul Norbert Nita, jucator liber de contract, care ultima data a evoluat in Rusia la Uralan Elista. Daca el il va multumi pe "Sapaliga", faristii ar putea sa-l inregimenteze in aceasta iarna. Echipa pe care Ion Marin a mizat a fost urmatoarea: Unchias, Farmache, Onut, Schiopu, N. Nita, Senin, Cristocea, Balasa, Lungu, L. Mihai, Baltoi. Au mai intrat: Amamoo, Balan, I. Barbu, S. Mocanu, Ciuciuleaca, Usurelu, Banioti, Doicaru, Gurita, Florea, Sandru, Camboianu, Pantelie si Gheorghiu. De partea cealalta, Midia a inceput in formula: Fl. Ionita, Floricica, R. Miu, Mamele, Dragoi, Curumi, D. Petre, Stoica, Surugiu, Zamfirescu, Simion. Au mai intrat: Puia, Miron, L. Stefan, Fugaru, Marsan, Ochia, Boras, Agafitei, Coconasu, Ionita, Gaju, Onofrei si Romanescu.