03:36 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Geremy Uhl a fost testat in poarta Farului II

08 Feb, 2007 00:00 887 Marime text

# El a jucat 45 de minute impotriva echipei CS Navodari, antrenata de Lucian Marinof si a primit doua goluri din cele trei incasate de "satelitul" Farului * De cealalta parte, in Cipru, formatia lui Panduru are in continuare ghinion, amicalul cu Aris Limassol fiind anulat

Cu mai putin de trei saptamani inaintea reluarii campionatului intern, cei de la FC Farul incearca sa aduca forte proaspete la echipa, pe langa liberianul Ben Teekloh, fiind testat acum, insa la Constanta, un portar de peste ocean.Aflati in aceasta perioada in cantonamentul de la Limassol, din Cipru, fotbalistii de la Farul Constanta au avut din nou ghinion. Astfel, meciul amical pe care alb-albastrii urmau sa-l dispute, marti, in fata formatiei Aris Limassol, in turneul din Cipru, a fost anulat, dupa ce responsabilii gruparii din prima liga cipriota au anuntat in ultima clipa ca nu mai sunt dispusi sa onoreze jocul. Este pentru a doua oara in cantonamentul cipriot cand constantenii se izbesc de refuzul echipelor cu care programasera partide amicale, dupa ce vineri, sarbii de la Sartid Smederevo au anuntat ca din cauza unor probleme de lot nu mai pot juca amicalul cu Farul. "Este pentru a doua oara in turneul din Cipru cand suntem pacaliti de echipele pe care urma sa le intalnim. Pe viitor le vom evita si vom evita si acei agenti care programasera aceste partide amicale", a declarat presedintele executiv al Farulului, Florentin Chiforeanu. Urmatoarele doua partide din Cipru vor avea loc astazi (dupa inchiderea editiei) impotriva ucrainenilor de la Tavria Simferopol (locul sapte in Ucraina), respectiv pe 10 februarie impotriva celor de la Apollon Limassol. Pe alta parte, gruparea constanteana testeaza in aceasta perioada un portar american, Geremy Uhl, care se pregateste cu echipa a II-a, pana la revenirea in tara a lotului condus de Basarab Panduru. Uhl este un jucator inalt de 1,90 metri, a fost propus de un impresar roman si a mai dat probe, pe langa Dinamo si la Astra Ploiesti si Jiul Petrosani. Ieri, americanul a jucat primele 45 de minute dintr-un meci amical intre Farul II si o formatie din Navodari, pregatita de Lucian Marinof, castigata de aceasta din urma, cu scorul de 3-0. El a incasat primele doua goluri ale partidei, apoi a fost inlocuit la pauza. "Am jucat primele 45 de minute in partida de verificare de azi si sper ca cei de aici sa isi fi facut o impresie buna despre mine, desi se putea si mai bine. Eu am mai fost in probe la Dinamo si Jiul, insa la prima echipa sosise deja Lobont, iar la Petrosani transferul a cazut din cauza unor probleme financiare ale clubului", a declarat Geremy Uhl. Prezent la prima repriza a amicalului de pe terenul II, Florentin Chiforeanu a facut o scurta analiza asupra evolutiei goalkeeperului de peste ocean. "Am asistat la primele 45 de minute, in care a evoluat si americanul, dar nu pot sa spun ca mi-a sarit in ochi in mod deosebit, pentru vreo calitate. O sa il mai urmarim, vor mai fi meciuri de verificare, dar viitorul lui la Farul este incert", a declarat Chiroreanu. Pe holurile clubului a putut fi zarit si atacantul Tibor Moldovan, de data aceasta fara ghips, jucator despre care presedintele executiv a afirmat ca i-au revenit durerile la picior in timpul antrenamentelor din Cipru si a fost nevoit sa se intoarca la Constanta, pentru a efectua recuperari la Techirghiol.