09:45 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Constănțeanca Antoanela Manac, pe locul cinci în clasamentul mondial, după CM de Aquathlon de la Ibiza (GALERIE FOTO)

03 May, 2023 10:43 1359 Marime text

Campioana la triathlon din Constanța Antoanela Manac a participat la Campionatul Mondial de Aquathlon de la Ibiza, iar clasarea pe locul 17 la Elite Woman (din 41 de concurente) o menține pe locul cinci mondial, poziție care asigură calificarea la Jocurile Mondiale din Bali.

A fost 1 Mai muncitoresc anul acesta, la Campionatul Mondial de Aquathlon din Ibiza, unde am terminat pe locul 17 la general din 41 de sportive. A fost o competitie puternică, ce a adunat la start cei mai buni sportivi, această cursă având o importanță majoră pentru calificarea la Jocurile Mondiale, competiție care vor avea loc în Bali, la începutul lunii August. Calificarea implică clasarea în primele 20 de sportive din ranking-ul Mondial la finalul perioadei prestabilite. Drept urmare, în urma punctelor obținute în Ibiza, mi-am păstrat poziția nr. 5 în clasament și sunt calificată!, este mesajul Antoanelei Manac.

La Campionatul Mondial de Aquathlon, ceilalți sportivi români au obținut rezultatele:

Locul 5 - Vlad-Adrian Remzing, la Aquathlon Under-23 și locul 20 la Elite (în clasamentul general)