20:05 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Clubul Sportiv Năvodari a avut un sezon remarcabil

05 Nov, 2012 20:00 1765 Marime text

rugby.jpgClubul Sportiv Năvodari s-a clasat pe locul trei în Campionatul Naţional de rugby seniori Divizia A.

Performanţa se adaugă altora două realizate în acest an (poziţia secundă în Campionatul Naţional de rugby în 7 - Divizia A şi locul trei la Belgrad Winner 7's), ceea ce face ca sezonul de faţă să devină cel mai bun de la înfiinţarea clubului. Antrenorii echipei sunt Cornel Suciu şi Cristian Husea, clubul beneficiind, pe parcursul întregii stagiuni, şi de sprijinul Primăriei Năvodari şi al primarului Nicolae Matei.

Ultima partidă susţinută în Divizia A de CS Năvodari a fost cea din deplasare cu Olimpia Bucureşti (echipa care a devenit campioană). Într-un meci fără miză, dobrogenii au pierdut la scor, 3-64, însă eşecul nu le-a ştirbit bucuria clasării foarte bune din campionat. La partidă a asistat şi preşedintele Federaţiei Române de Rugby, Pompilie Borş, care le-a felicitat pe ambele combatante, a efectuat premierea şi a înmânat medaliile. Iată care a fost clasamentul final al Diviziei A: 1. CS Olimpia Bucureşti, 2. CSU CFR Braşov, 3. CS Năvodari, 4. RCM Galaţi, 5. RC Griviţa Bucureşti, 6. Lions Arad, 7. CSR Callatis Mangalia, 8. Sportul Studenţesc Bucureşti, 9. CSM Sibiu, 10. Metrorex Bucureşti.