17:00 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

BC Athletic Neptun Constanţa, înfrângere cu Steaua Bucureşti. Gladiatorii din Tomis au condus la pauză

29 Jan, 2021 19:14 2805 Marime text
  • Meciul de la Constanţa a marcat două debuturi în Liga Naţională.

Echipa masculină de baschet Athletic Neptun Constanţa a întâlnit astăzi pe teren propriu Steaua Bucureşti, într-un meci restanţă din Liga Naţională.

Deşi au câştigat două dintre cele patru sferturi şi au condus la pauză (32-31), gazdele au cedat la final, la diferenţă mică însă, scor 78-82.

Pe sferturi, scorul în meciul Steaua - Athletic Neptun a fost 15-21, 16-11, 23-17, 28-29.

BC Athletic Neptun Constanța face un meci curajos în fața celor de la Steaua București dar pierde la patru puncte pe final, 82-78. Christian Chițu are una dintre cele mai bune prestații iar de cealaltă parte John O'Brien a fost principalul marcator, este mesajul BC Athletic Neptun.

Pentru echipa de pe litoral au marcat Ch. Chiţu - 21p, S. Schneider - 19p, M. Lazăr - 16p, D. Mâinea - 9p, I. Orbeanu - 6p, Cr. Mâinea - 3p, D. Bell - 2p şi W. Brown - 2p.

Partida de la Constanţa a marcat în Liga Națională două debuturi: Eugen Ilie ca antrenor principal al Stelei și Davon Bell, cel mai recent transfer al Gladiatorilor din Tomis.

Mâine, de la ora 16.00, BC Athletic Neptun susţine la Constanţa o altă restanţă, cea cu CSO Voluntari.

Sursa foto: Facebook (BC Athletic Neptun)