17:12 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet. Meciuri în deplasare Victorie pentru fetele de la Phoenix Știința Constanța, eșec pentru băieții de la BC Athletic

10 Nov, 2018 09:35 1559 Marime text
Echipa masculină de baschet Athletic Constanța a susținut un nou meci în Liga Națională, seria B, jucând pe terenul formației CSM Mediaș.

Gazdele au reușit să se impună, dar greu, cu 90-82, după 37-37 la pauză. Scorul pe sferturi a fost 20-15, 17-22, 25-16, 28-29.

Pentru BC Athletic  au înscris Deondre Ray - 15 puncte, Andrei Oprean - 13, Daniel Mâinea - 13 puncte. Samuel Berkelund - 11, Brandon Lockhart - 10, Alin Andrieș - 8, Miljan Drekalovic - 7 și Sergiu Ursu - 5.

În schimb, formația feminină Phoenix Știința Constanța s-a impus în deplasarea cu Rapid București, din runda a opta a Ligii Naționale, seria B.

Echipa de pe litoral a câștigat cu 84-52 (21-15, 15-17, 22-6, 26-14) și are zece puncte în clasament, după cinci victorii și un eșec (la masa verde), fiind pe locul doi în clasament.

Punctele Phoenix Știința le-au aparținut Vladinkăi Erak - 22, Cristianei Cutaș - 18, Ecaterinei Armanu - 16, lui Chelsea Douglas - 11, Biancăi Fota - 10, Teodorei Armanu - 4 și Jelenei Jovanovic - 3.

Sursa foto: Facebook (Phoenix Știința)