04:26 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Alexandru Mățan, decisiv Cu trei fotbaliști de la Academia Hagi pe teren, România s-a calificat la Turul de Elită (galerie foto)

11 Nov, 2017 21:24 3046 Marime text
Echipa națională Under 19 a României (jucători născuți după 1 ianuarie 1999) şi-a continuat parcursul foarte bun în Grupa a 10-a preliminară de calificare la EURO 2018, ce are loc în această perioadă în Grecia.

După 2-1 cu Grecia, "tricolorii", pregătiți de Adrian Boingiu, au învins cu 2-1 (0-0) Rusia, pe teren aflându-se și trei jucători ai Academiei de Fotbal Gheorghe Hagi: Radu Boboc, Alexandru Mățan și Tudor Băluță.

Alex Mățan a înscris cel de-al doilea gol al "tricolorilor", în minutul 70. România deschisese scorul în min.61 prin Olimpiu Moruțan, iar Rusia a marcat golul de onoare prin Dmitry Tsypchenko, în minutul 83.

Pe banca de rezerve s-au aflat alți doi jucători ai Academiei Hagi, Raul Vidrăsan și Robert Neciu. Grație acestei victorii, România U19 a obținut deja calificarea la Turul de Elită al Campionatului European, care va avea loc în primăvara anului 2018.

Evoluția jucătorilor Academiei Hagi în confruntarea România U19 - Rusia U19 2-1:

Radu Boboc - mijlocaș defensiv, a fost titular și a jucat tot meciul;
Alexandru Mățan - mijlocaș ofensiv, a fost titular, a marcat al doilea gol al României U19  și a jucat până în minutul 76;