Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
17:46 23 06 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Consilierii municipali USR Constanța încearcă blocarea recursului la decizia instanței de a anula taxa de 200 de lei pe autovehicul

ro

23 Jun, 2026 16:46 162 Marime text
Foto: UnsplashConsilierii municipali USR Constanța au depus un proiect de hotărâre pentru a bloca recursul pe care primarul Vergil Chițac vrea să îl facă împotriva deciziei Tribunalului Constanța de a anula taxa de 200 de lei / autovehicul pentru 2026.

Potrivit USR Constanța, pe 19 iunie, magistrații au anulat taxa de 200 de lei. Decizia nefiind definitivă, Primăria o va ataca prin recurs la Curtea de Apel.

Este vorba despre aceeași taxă de ocupare a domeniului public ce a fost anulată definitiv în anul 2025 ca urmare a unui proces inițiat de un grup de șase avocați din Constanța. Insistent, primarul Vergil Chițac a revenit cu taxa și în 2026, aceasta fiind, din nou, atacată în instanță de același grup de avocați. De fiecare dată, consilierii municipali USR au votat împotriva acestei taxe inventată de primarul Chițac și asupra căreia judecătorii s-au pronunțat de trei ori ca fiind ilegală și discriminatorie.

Cătălin Iacob , lider al grupului de consilieri municipali USR Constanța:
„De la bun început, această taxă a fost nelegală, fără serviciu oferit, fără investiții și bazată pe o presupunere generală. Și nu o spunem doar noi, cei de la USR, ci și magistrații! Da, Primăria poate ataca cu recurs decizia Tribunalului, însă de ce să o facă? Continuarea acestui litigiu nu ar face decât să genereze și mai multe cheltuieli suplimentare pentru bugetul local, fără a exista o perspectivă reală de admitere a acestuia, în condițiile în care argumentele de nelegalitate au fost deja analizate și confirmate de instanțele de judecată. Nu poți să vii în fiecare an cu aceeași taxă și să speri că, de data asta, „merge”. Dacă a picat în fața a trei instanțe de judecată, nu e ghinion, e pur și simplu ilegală.“


Conform USR Constanța, nota de plată a constănțenilor pentru serviciile administrative de care au parte este deja nejustificat de mare. Impozite majorate cu până la 80%, o taxă de salubrizare uriașă care nu se reflectă în gradul de curățenie și gestionare a deșeurilor din oraș și, bonus, o taxă de 200 de lei inventată și ilegală. Primarul Vergil Chițac ar trebui să realizeze povara și presiunea financiară pe care continuă să o aplice pe buzunarele contribuabililor și, măcar de data aceasta, să renunțe la acel impozit mascat.

PRECIZĂRI:
 
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise. 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii