Conflict pe plaja Agigea Administrația Bazinală de Apă Dobrogea Litoral a declarat apel într-un dosar privind accesul pescarilor
Conflict pe plaja Agigea: Administrația Bazinală de Apă Dobrogea Litoral a declarat apel într-un dosar privind

Un nou episod din disputa privind accesul pescarilor din Agigea pe plaja aflată în șantier se consumă la Tribunalul Constanța. Pe 19 septembrie 2025, pe rolul Secției de contencios administrativ și fiscal a fost înregistrat apelul formulat de Administrația Bazinală de Apă Dobrogea Litoral (ABADL) împotriva unei decizii favorabile societății Sarda Fish SRL, una dintre cele mai importante firme piscicole din zonă.
Decizia instanței de fond
În 12 septembrie 2025, Tribunalul Constanța a respins excepția lipsei calității procesuale pasive invocată de societatea Franco Giuseppe SRL, constructorul implicat în lucrările de extindere a plajei. Totodată, instanța a admis în parte cererea formulată de Sarda Fish SRL, obligând ABADL și Franco Giuseppe să permită accesul firmei în perimetrul din cadrul plajei Agigea necesar desfășurării activității piscicole.
Hotărârea stipulează că accesul trebuie asigurat zilnic, în intervalul orar 04:00 – 07:00, pentru respectarea destinației legale de punct de debarcare (PD) și centru de primă vânzare (CPV). Decizia este provizorie și executorie de drept, valabilă până la soluționarea definitivă a dosarului de fond nr. 2084/118/2025.
Argumentele părților
Reprezentanții Sarda Fish SRL au arătat că, prin lucrările de extindere a plajei, accesul la bărcile de pescuit este blocat de utilaje, bariere și depozite de piatră, ceea ce împiedică activitatea tradițională de pescuit și comercializare a peștelui. Avocații firmei au depus fotografii și documente care arată că accesul a fost restricționat doar din august 2025, deși anterior existase acordul ABADL pentru folosirea perimetrului de șantier în intervalul orar matinal.
De cealaltă parte, Franco Giuseppe SRL a invocat obligațiile legale legate de organizarea șantierului și riscurile de accidente cauzate de utilajele grele, arătând că lucrările se desfășoară cu fonduri europene și sunt supuse unor termene stricte. Societatea a susținut că interdicția de acces are caracter temporar și este justificată de siguranța muncitorilor și a terților.
Apelul ABADL
Nemulțumită de soluția instanței, Administrația Bazinală de Apă Dobrogea Litoral a declarat apel pe 16 septembrie 2025, dosarul fiind înregistrat trei zile mai târziu pe rolul Tribunalului Constanța.
Deocamdată, nu a fost stabilită o dată pentru ședința de judecată în apel, însă speța atrage atenția prin impactul direct asupra comunității pescărești din Agigea, care reclamă pierderi economice în lipsa accesului la punctul de debarcare.
Cine este Sarda Fish SRL
Fondată în 2003, societatea Sarda Fish SRL din Agigea este administrată de Datcu Liliana Camelia (asociat majoritar, 98%) și Datcu Matei-Alin (2%). În 2023, compania a raportat venituri de circa 911.739 euro, profit net de 35.105 euro, datorii de 359.456 euro și un număr de 17 angajați. Firma deține punct de lucru în comuna Bugeac, la Crescătoria Bugeac II, printr-un contract de asociere în participațiune valabil până în 2057.
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp