Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
12:19 27 12 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

27 decembrie, Ziua internațională de pregătire în caz de epidemii

ro

27 Dec, 2025 10:35 190 Marime text
Sursa foto: Pixabay







La data de 27 decembrie, ONU marchează, anual, Ziua internațională de pregătire în caz de epidemii, potrivit Rezoluției 75/27, adoptată de Adunarea Generală în ziua de 11 decembrie 2020, arată www.un.org, potrivit Agerpres.


Textul 'invită toate statele membre, entitățile ONU și alte organizații globale, regionale și subregionale, sectorul privat și societatea civilă, inclusiv organizațiile neguvernamentale (...) să sărbătorească în fiecare an Ziua internațională de pregătire pentru epidemii', deoarece răspândirea COVID-19 a evidențiat lipsa de anticipare și pregătire în această privință.

Rezoluția încurajează cele 193 de țări membre ale ONU să organizeze activități de informare și sensibilizare pentru a sublinia importanța prevenirii epidemiilor, pregătirea și stabilirea de parteneriate pentru a le face față.

Potrivit ONU, pandemia de COVID-19 a demonstrat, o dată în plus, ce efecte devastatoare poate avea o criză globală de sănătate asupra sistemelor de sănătate publică, lanțurilor de aprovizionare și economiilor, în special a celor din țările în curs de dezvoltare. De aceea, este o nevoie imperioasă de a crea sisteme de sănătate robuste, care să poată răspunde nevoilor tuturor membrilor societății, chiar și în situații de criză.


Un accent deosebit este pus de ONU pe conceptul de solidaritate în fața epidemiilor, care trebuie să fie însușit de la nivel individual până la cel comunitar, statal, regional și internațional.

În mesajul adresat țărilor membre, cu prilejul Zilei internaționale de pregătire în caz de epidemii, secretarul-general al ONU, Antonio Guterres, arată că o criză majoră sanitară dezvăluie probleme profunde și recurente ce caracterizează numeroase țări și societăți.

Pregătirea în fața unei eventuale noi pandemii nu trebuie să se limiteze doar la aspectele ce țin de managementul sanitar, ci să abordeze și cauzele care duc la apariția categoriilor sociale defavorizate, deosebit de vulnerabile în situații de criză.

Prevenirea epidemiilor și a efectelor nefaste avute de acestea se poate realiza prin însușirea lecțiilor învățate în timpul pandemiei de coronavirus și găsirea unor modalități, cât mai eficiente, de a evita din timp blocarea serviciilor esențiale.


Totodată, este imperios necesar să implementăm o abordare integrată de tip 'One Health' (''O singură sănătate''), care să urmărească nu doar sănătatea și starea de bine a oamenilor, ci și pe cea a animalelor și a mediului înconjurător.

Cooperarea internațională joacă un rol important în răspunsul la epidemii. ONU subliniază necesitatea parteneriatului și a conlucrării între indivizi, comunități și stat, precum și între organizațiile regionale și internaționale, în toate etapele gestionării epidemiilor.


Citește și
România aniversează 70 de ani de când a devenit membru ONU
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii