Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
09:35 15 12 2018 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

La Eforie Nord Mâine începe Şcoala de Vară a tineretului PDL. Ce lideri centrali vor participa

ro

28 Aug, 2013 11:47 2123 Marime text
În perioada 29 august - 1 septembrie 2013 va avea loc în Eforie Nord, la Complexul Dunarea, Şcoala de vară a Tineretului Democrat Liberal.
La eveniment vor participa tineri din întreaga ţară, membri ai organizaţiilor de tineret ale PDL, dar şi reprezentanţi ai conducerii partidului: Vasile Blaga, președintele Partidului Democrat Liberal, Cătălin Predoiu, prim-vicepreședinte, Roberta Anastase, vicepreședinte, Dorin Florea, prim-vicepreședinte, Radu F. Alexandru, vicepreședinte, Traian Ungureanu, europarlamentar, Alin Tișe, vicepreședinte, Marian Jean Marinescu, europarlamentar, Raluca Turcan, vicepreședinte, Radu Carp, secretar executiv, Andreea Paul, prim-vicepreședinte, și Alexandru Nazare, fost ministru al Transporturilor. La școala de vară vor prezenți și Sven-Joachim Irmer, director la Fundaţia Konrad Adenauer pentru România şi Republica Moldova și Konstantinos Kyranakis, președinte al Organizației de Tineret a Partidului Popular European (YEPP).

Vă prezentăm programul evenimentului:
Joi - 29 august 2013

17:00  Sosirea şi cazarea participanților
20:00  Cina
21:00  Ședința Biroului Permanent Național al TDL România

ZIUA Europeană
Vineri - 30 august 2013
08:00 - 10:00 Mic dejun
10:30 - 12:00 Deschiderea Școlii de vară a Tineretului Democrat Liberal
Vasile Blaga – Președintele Partidului Democrat Liberal
Cătălin Predoiu – Prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal
Sven-Joachim Irmer, Director, Fundaţia Konrad Adenauer pentru România şi Republica Moldova
Konstantinos Kyranakis, Președinte YEPP
12:00 - 13:00 Panel de discuții II
  Tema: Leadership politic si strategii nationale
  Moderator: Sorin Moldovan, Preşedinte TDL
Invitați: Roberta Anastase- Vicepreședinte PDL
   Dorin Florea-  Prim-Vicepreședinte PDL
   Radu F. Alexandru- Vicepreședinte PDL
13:00- 14:00  Panel de discuții III
  Tema: Europa
  Moderator: Sorin Moldovan, Preşedinte TDL
Invitați: Anca Boagiu, Prim-vicepreședinte Partidul Democrat Liberal,
                                         Vicepreședinte Partidul Popular European            
                                         Traian Ungureanu- Europarlamentar PDL
14:30 - 16:00 Masa de prânz
16:00 - 18:00 I. Workshop Tema: Administrație Publică
  Invitați: Radu Comșa- fost consilier ministru Administratiei și Internelor 
                                      Alin Tișe- Vicepreședinte PDL
  Moderator: Ovidiu Moldovan, Vicepreşedinte, BPN TDL
II. Workshop Tema: Europa – Relații Internaționale
Invitați: Marian Jean Marinescu- europarlamentar PDL
  Konstantinos Kyranakis, Președinte YEPP
Moderator: Andra Oproiu, Vicepreşedinte, BPN TDL
III. Workshop Tema: Educație
Invitați:  Raluca Turcan- Vicepreședinte PDL
                Radu Carp- Secretar executiv
                Oana Badea- fost Secretar de Stat in Ministerul Educației
Moderator: Cezar Bulacu, Vicepreşedinte, BPN TDL
18:15 – 20:15 IV. Workshop Tema: Economie
  Invitați: Andreea Paul- Prim-Vicepreședinte PDL
  Moderator: Robert Sighiartău, Vicepreşedinte, BPN TDL
V. Workshop Tema: Comunicare
Invitați: Roberta Anastase- Vicepresedinte PDL
  Moderator: Cornel Macarie, Vicepreşedinte, BPN TDL
VI.  Workshop Tema: Relația cu societatea civilă/Politici sociale
Invitați:  Traian Ungureanu- europarlamentar PDL
  Moderator: Glad Varga, Vicepreşedinte, BPN TDL
20:15 - 21:30 Cină
21:30 - 23:30 Ședință Colegiul Director Național

Sâmbătă – 31 august 2013
08:00 - 10:00 Mic dejun
11:00 -11:45 Panel de discuții I
  Tema: Economic
  Moderator: Sorin Moldovan, Preşedinte TDL
Invitați: Andreea Paul, Alexandru Nazare
11:45 - 12:30 Panel de discuții II
  Tema: Instituții Europene.
  Moderator: Sorin Moldovan, Preşedinte TDL
Invitați:  Petru Luhan, Monica Macovei
12:30 - 13:30 Panel de discuții III
  Tema: Noua generație. Noua politică. Soluții alternativă.
  Moderator: Sorin Moldovan, Preşedinte TDL
Invitați: Cătălin Predoiu, Cezar Preda
14:30 - 16:00 Masă de prânz
16:00 - 19:00 Activităţi de follow-up în grupe de lucru
19:30  Cină

Duminică – 1 septembrie 2013
08:30 - 10:00 Mic dejun
10:00  Plecarea participanților

Ti-a placut articolul?

Comentarii