22:29 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Constănțeanca Cătălina Ponor, pe podiumul Concursului Internaţional de Gimnastică Feminină

08 Jul, 2012 00:20 1716 Marime text

Echipa României, formată din Diana Chelaru, Diana Bulimar, Sandra Izbaşa, Cătălina Ponor, Amelia Racea şi Larisa Iordache, a câştigat Concursul Internaţional de Gimnastică Feminină desfăşurat, sâmbătă, în Sala Polivalentă din Bucureşti. România a obţinut 180,200 puncte.
Pe locul doi s-a clasat Italia, cu 169,450 puncte, iar poziţia a treia a fost ocupată de Germania, cu 167,300 puncte.

La competiţie au participat 27 de sportive, în afara celor patru echipe din concurs, România, Italia, Franţa şi Germania, înregistrându-se şi participări individiuale din Elveţia, Suedia şi Belgia.

Toate sportivele participante sunt calificate la Jocurile Olimpice de la Londra.