08:01 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Înotătorul David Popovici, medaliat cu argint la 200 m la Campionatul Mondial în bazin scurt

18 Dec, 2022 12:39 1393 Marime text

David Popovici a obținut astăzi un nou rezultat important, clasându-se pe locul doi și cucerind astfel medalia de argint în finala probeo de 200 m a Campionatului Mondial de înot în bazin scurt de la Melbourne (Australia).

Tânărul de 18 ani a înotat pe culoarul șapte și a încheiat cursa în 1:40.79.

Câștigător a fost coreeanul Sunwoo Hwang, campionul din 2021 (1:39.72), iar pe locul trei s-a clasat britanicului Tom Dean (1:40.86).

Campionatul Mondial de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori (13-18 decembrie 2022) de la Melbourne (Australia) s-a încheiat azi la prânz, dar nu fără o nouă finală cu prezență românească, una la finalul căreia ne-am umplut din nou sufletele de bucurie!

În finala probei de 200 m liber, David Popovici a înotat fantastic pe culoarul al șaptelea și s-a clasat pe poziția a doua, una care îi aduce medalia de argint la această competiție din Australia.

Calificat în ultimul act cu al șaselea timp, sportivul român în vârstă de 18 ani a oprit cronometrul la 1.40:79 min.

Medalia de aur a fost câștigată de Sunwoo Hwang (Coreea de Sud) – 1:39.72 min. (nou record al competiției), în timp ce al treilea s-a clasat britanicul Tem Dean – 1:40.86 min.

Felicitări, David! Felicitări, Adrian! Hai, România!, este mesajul de pe pagina de Facebook a Federației Române de Natație și Pentatlon Modern.

Sirsa foto: Facebook (Federația Română de Natație și Pentatlon Modern)