15:34 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

O nouă victorie la înot David Popovici, medaliat cu bronz în proba de 100 m liber, la Europenele de la Otopeni

10 Dec, 2023 19:37 729 Marime text
foto: Facebook/ David Popovici Sportivul român David Popovici a cucerit medalia de bronz în proba de 100 m liber, duminică seara, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Otopeni.

Popovici a fost cronometrat cu timpul de 46 sec 05/100, fiind devansat de francezul Maxime Grousset, 45 sec 46/100, şi de italianul Alessandro Miressi, 45 sec 51/100.

Popovici a început foarte slab, fiind pe ultimul loc (8) după prima lungime de bazin

Popovici a început foarte slab, fiind pe ultimul loc (8) după prima lungime de bazin, apoi a fost pe 7 la 50 şi 75 m, dar a avut un finiş impresionant, reuşind să câştige bronzul.

David Popovici fusese înregistrat cu al doilea timp din serii (46 sec 70/100) şi cu al şaselea din semifinale (46 sec 48/100).

Românul Robert-Andrei Badea s-a clasat pe locul 5 în finala probei de 400 m mixt masculin, cu timpul de 4 min 07 sec 57/100. Victoria a revenit italianului Alberto Razzetti, în 3 min 57 sec 01/100, nou record al Campionatelor Europene în bazin scurt. Britanicul Duncan Scott a câştigat medalia de argint, în 4 min 00 sec 17/100, podiumul fiind completat de grecul Apostolos Papastamos, în 4 min 05 sec 19/100. Pe locul al patrulea s-a clasat maghiarul Balazs Hollo, în 4 min 05 sec 75/100.

Sursa: Agerpres.ro.