08:10 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Un vicecampion mondial din Constanţa îşi serbează astăzi ziua de naştere

21 May, 2013 00:00 2236 Marime text
Constănţeanul Cosmin Nicolae Kortyan, vicecampion mondial de cadeţi la scrimă, în 2004, la întrecerea de la Plovdiv (Bulgaria), îşi serbează astăzi împlinirea celor 26 de ani. Talentatul sportiv s-a născut la Constanţa, dar de trei ani locuieşte în Croaţia, la Zagreb, unde s-a stabilit alături de sufletul său pereche, frumoasa localnică Mirna, şi de copilul lor, băieţelul Max-Alex, care face trei ani la finele lunii viitoare. La Zagreb, Cosmin lucrează ca antrenor la Federaţia croată de scrimă.
La Constanţa, Kortyan a început scrima la vârsta de zece ani, fiind antrenat de Mihaela Ion şi avându-i ca îndrumători pe Horia Gheorghe, Mircea Rotaru şi Ion Niţulescu. Pe lângă distincţia de vicecampion mondial, obţinută la vârsta de 17 ani, Cosmin i-a mai adus Clubului Sportiv Farul numeroase medalii, cupe şi diplome. Sportivul este campion naţional de cadeţi, juniori, tineret şi medaliat cu argint şi bronz la seniori. A fost selecţionat în Centrul Olimpic de la Craiova. A ocupat de trei ori locul trei la Cupa Mondială de juniori (Italia, Elveţia, Franţa). A fost medaliat cu bronz la Europenele de tineret şi s-a clasat pe locul şase cu echipa la Campionatul Mondial de seniori de la Torino.