07:40 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tenis de masă Eliza Samara, două titluri şi o medalie de bronz la Naţionale (galerie foto)

03 Mar, 2013 22:44 1594 Marime text
La Campionatul Naţional individual de tenis de masă rezervat seniorilor, care s-a disputat până ieri, la Buzău, sportivii care reprezintă cluburi constănţene au urcat de şase ori pe podium. Două dintre medalii au fost de aur, la dublu feminin (Eliza Samara - Ioana Ghemeş, ambele de la CS Farul) şi la dublu mixt (Andrei Flimon - CS Volei 2004 Constanţa / Samara). La dublu feminin, Roxana Iamandi (Farul) a devenit vicecampioană, iar Cristina Hârâci (Farul) a luat bronzul, alături de Iulia Necula (şi ea constănţeancă, dar care reprezintă CSTA Bucureşti). Pe treapta a treia a podiumului a urcat şi Alexandru Cazacu (Volei 2004), la dublu masculin.
Ultima medalie pentru CS Farul a fost adusă de Eliza Samara, care a obţinut surprinzător bronzul la simplu. În semifinală, Eliza a fost învinsă cu 4-3 de Iulia Necula, după un meci de mare luptă. Iulia a condus cu 2-0, dar Eliza a revenit la 2-2. 3-2 apoi pentru Iulia, 3-3. Şi 4-3 final în favoarea Iuliei, scorul pe seturi fiind 11-9, 13-11, 4-11, 9-11, 11-9, 8-11, 11-8. „În acest meci, Iulia a jucat mai bine decât de obicei, în vreme ce Eliza a fost cam nesigură, a greşit destul de mult. Dar nu e o mare problemă, asta e competiţia. Nu poţi să fii primul mereu”, a arătat antrenorul Viorel Filimon. În finală, Necula a cedat însă cu 0-4 (5-11, 10-12, 7-11, 6-11) în faţa Bernadettei Szocs (CSM Bistriţa), care a cucerit al doilea titlu consecutiv.
În întrecerea masculină, constănţeanul Costel Cioti, care joacă acum pentru CSM Buzău, a cucerit trei medalii: aur la dublu masculin şi bronz la dublu mixt şi la simplu.

Sursa foto: Federaţia Română de Tenis de Masă