04:54 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Succes cu bonus în deplasare RCJ Farul e în play-off, CS Năvodari pierde la Galați

20 May, 2013 00:00 1514 Marime text
RCJ Farul Constanța a câștigat cu 34-22 (24-10) meciul de sâmbătă, de pe terenul Universității Cluj, din etapa a zecea a SuperLigii de rugby. Farul este la a treia victorie consecutivă și după cele cinci puncte de la Cluj (victorie cu bonus) acumulează 25 de puncte, fiind sigură de locul în play-off. Pentru constănțeni au înscris Pârvu, Jantjies, Oprea, Rațiu (câte un eseu), Jantjies reuşind și patru transformări și două lovituri de pedeapsă. Farul a condus permanent pe tabelă, cea mai mare diferență de scor înregistrându-se în repriza a doua, 31-10. Din minutul 35, oaspeții au evoluat în inferioritate numerică, după ce Van Neel a văzut cartonașul roșu, pentru două galbene. În etapa viitoare, Farul joacă la Constanța cu RCM Timișoara.
În Divizia Națională (al doilea eșalon valoric al rugby-ului românesc), CS Năvodari a pierdut cu 12-31 (0-17) meciul de sâmbătă, de pe terenul echipei RCM Galați, din etapa a șaptea a campionatului. Gazdele, aflate pe ultimul loc în clasament, au realizat cu această ocazie prima lor victorie, după ce pierduseră toate meciurile până acum. Pentru oaspeți, a fost a cincea înfrângere la rând și, cu șapte puncte, ocupă penultimul loc, șapte, dar RCM Galați s-a apropiat la două puncte. Pentru CS Năvodari au punctat Bejan, Dăineanu (câte un eseu) și Zainea (o transformare). „Am fost nevoiți să improvizăm iar, pentru a acoperi golurile lăsate de jucătorii accidentați. În repriza a doua am jucat mai bine, și pe fondul introducerii în teren a mai multor jucători tineri, a căror evoluție ne-a mulțumit. Pentru sâmbătă, încercăm să ne refacem lotul și să batem la Năvodari Știința Petroșani. Este un meci foarte important pentru noi”, a declarat Cornel Suciu, care pregătește CS Năvodari în tandem cu Cristian Husea. Partida cu Știința Petroșani, din runda a opta, se joacă pe 25 mai, de la ora 10.00, pe terenul „Legmas” din Năvodari.

Sursa foto: CS Năvodari