12:24 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

SSC Farul, succes la scor şi cu Ştiinţa Poarta Albă Mijlocaşul Vlad Suciu a revenit pe teren după aproape un an de pauză (galerie foto)

03 Apr, 2017 00:00 3679 Marime text
Liderul Ligii a 4-a de fotbal a judeţului Constanţa, SSC Farul, a trecut peste prima înfrângere din campionat, de la Băneasa, iar sâmbătă a învins cu 4-0 (1-0) Ştiinţa Poarta Albă.

Scorul partidei de pe terenul ITC putea fi însă mai mare, ţinând cont de numărul ocaziilor ratate de gazde. SSC Farul a început meciul cu Ţăranu, Iacob, Abibula şi Ergut Asan titulari, iar în partea secundă a intrat şi Vlad Suciu, la primul meci susţinut de la grava accidentare suferită în meciul FC Farul - Rapid, din mai 2016.

Scorul a fost deschis în minutul 29, când Mazilu a centrat în faţa porţii, iar portarul Ştiinţei a fost învins de coechipierul său A. Bănică, cel care a avut o intervenţie nefericită. În partea secundă, Alexandru Grigoraş a ridicat scorul la 2-0, din lovitură liberă (specialitatea casei), Ionuţ Măgureanu a făcut 3-0 în minutul 81, cu un şut de la 17 metri, iar Dorel Zaharia a închis tabela în minutul 86 (cap din careu, în urma unui corner al lui Alex Grigoraş).

Cine s-a duelat pe gazon

SSC Farul (antrenori, Ion Barbu şi Gică Mina; director tehnic, Viorel Farcaş) a jucat cu: Vl. Neagu - I. Florea, Ţăranu (83 D. Matei), Fl. Pătraşcu (cpt.), l. Iacob (60 Măgureanu) - Al. Grigoraş, Ochia, Abibula, Ergut (68 Suciu) - Mazilu (86 Mândră), D. Zaharia. Rezerve neutilizate: Istrate - Dimofte şi Meleandră. Ştiinţa (antrenor, Claudiu Șoptelea) a avut alcătuirea: Lavric - A. Bănică (72 C. Cioară), Chirvase, Burcea, C. Anton - V. Iacob (62 Dogaru), Mitroi - B. Croitoru (76 Minea), E. Baubec (cpt.), G. Ciucă - Coşeru (81 M. Ciucă). Rezerve neutilizate: Gh. Cioară - G. Frunză şi Cl. Şoptelea. A arbitrat Ionel Nae (Năvodari), asistat de Marian Cioiu (Agigea) şi Sorin Gherasim (Constanţa); observator, Gheorghe Fogoroş (Constanţa).

„Diferenţa de valoare şi-a spus cuvântul“

„Suntem mulţumiţi de scor şi de evoluţia echipei. Am început meciul puţin crispaţi şi nu ştiu de ce. E adevărat că s-a făcut oarece tam-tam după înfrângerea cu Băneasa, dar nu aveam de ce să ne facem probleme. Noi ştim că jucătorii au valoare şi ştiam că meciul va curge în favoarea noastră. Voiam să dăm cât mai multe goluri, că să revenim la forma şi la încrederea avute până la partida cu Băneasa. Băieţii şi-au făcut treaba şi în a doua repriză. Diferenţa de valoare şi-a spus cuvântul, iar, după ocaziile avute, scorul putea fi şi mai mare, 7 sau 8 la 0. Am avut probleme de lot, accidentaţi, suspendaţi, astfel că le-am dat ocazia să se exprime şi celor tineri. Trebuie să-i integrăm în joc şi pe ei“, a declarat Gică Mina.

Vlad Suciu, din nou pe gazon

„M-am simţit bine în timpul meciului. Am intrat însă cu gândul de a juca cât mai simplu, mai ales că terenul a fost foarte prost. De altfel, din pricina stării gazonului, echipa adversă a reuşit să ne incomodeze, mai ales în prima repriză“, a spus Vlad Suciu.

Dimi Carabaş a dat lovitura de start

Pentru acest meci, SSC Farul l-a invitat pe fostul jucător al FC Farul, dar şi al altor echipe, printre care Steaua, Stelian Carabaş, să dea startul simbolic. Carabaş a venit însoţit de fiul său, Dimi, puştiul fiind cel care a mişcat mingea de la centrul terenului! Micul Carabaş urmează a împlini opt ani peste câteva zile şi este şi el fotbalist, la copiii lui Performer Constanţa.

Silvia Horeangă a câştigat un premiu

Dimi Carabaş a efectuat şi extragerea biletelor câştigătoare la tombola organizată de SSC Farul şi la care au participat spectatorii. Silvia Horeangă a câştigat un fular cu însemnele echipei constănţene, iar Andrei Telişcă a intrat în posesia unui fanion. Persoana care a câştigat mingea cu autografele jucătorilor gazdă (bilet nr. 243) nu s-a prezentat să-şi ridice premiul, dar este aşteptată pentru a-l primi la magazinul sponsorului tehnic al echipei, la etajul 1 din sediul administrativ al stadionului Farul (strada Primăverii nr. 2). În cazul în care premiul nu este revendicat, se va reporta pentru următorul meci de pe teren propriu.

Tombolă specială la baraj

SSC Farul a precizat că la manşa de la Constanţa a barajului pentru promovarea în Liga a 3-a se va desfăşura o tombolă specială, la care vor participa biletele necâştigătoare de la tombolele organizate la meciurile de acasă. Astfel că biletele trebuie păstrate, iar pe ele vor fi trecute numele, prenumele şi codul numeric personal şi vor fi introduse în urna tombolei de la baraj.

Scor identic la juniori

La juniori, SSC Farul s-a impus tot cu 4-0. În celelalte partide s-au înregistrat rezultatele: Unirea Topraisar - Victoria Mihai Viteazu 4-1 la seniori, 3-0 la juniori, Voinţa Valu lui Traian - CS Mihail Kogălniceanu 0-1 (1-4), Gloria Albeşti - Farul Tuzla 2-0 (12-0), CS Năvodari - Portul Constanţa 2-0 (1-3), CS Eforie - Gloria Băneasa 3-4 (2-3), CS Agigea - Avântul Comana 3-1 (4-2), Viitorul Fântânele - CFR Constanţa 7-0 (3-0) şi CSO Ovidiu - Sparta Techirghiol 4-3 (7-2). În meciul următor, SSC Farul va juca în deplasare cu Victoria Mihai Viteazu, sâmbătă, 8 aprilie, de la ora 14.00.

Opt puncte distanţă faţă de a doua clasată

Clasamentele sunt următoarele: la seniori - 1. SSC Farul - 66p, 2. Năvodari - 58p, 3. Fântânele - 56p, 4. Agigea - 49p, 5. Eforie - 40p, 6. Băneasa - 37p, 7. Mihai Viteazu - 35p, 8. Albeşti - 35p, 9. Techirghiol - 34p, 10. Ovidiu - 30p, 11. Poarta Albă - 29p, 12. Portul - 24p, 13. Mihail Kogălniceanu - 23p, 14. Comana - 23p, 15. Valu lui Traian - 19p, 16. Topraisar - 15p, 17. Tuzla - 14p, 18. CFR - 13p; la juniori - 1. Năvodari - 61p, 2. Portul - 58p (un meci în minus), 3. Fântânele - 55p, 4. Agigea - 48p, 5. Mihail Kogălniceanu - 44p, 6. SSC Farul - 41p, 7. Topraisar - 41p, 8. Albeşti - 40p, 9. Ovidiu - 40p, 10. Mihai Viteazu - 38p, 11. Băneasa - 29p, 12. Valu lui Traian - 23p, 13. Comana - 23p, 14. Techirghiol - 23p, 15. CFR - 17p, 16. Poarta Albă - 13p, 17. Eforie (un meci în minus) - 8p, 18. Tuzla - 0p.

Sursa foto: ZIUA de Constanţa