Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
20:28 12 07 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanța începe la Botoșani noul sezon din Superliga. Ce a declarat Ianis Zicu înaintea debutului pe banca „marinarilor” (VIDEO)

ro

12 Jul, 2025 16:09 275 Marime text
Ianis Zicu. Foto: Farul Constanța

Farul Constanța începe sezonul 2025-2026 din Superliga pe terenul celor de la FC Botoșani. Partida este programată luni, 14 iulie a.c., de la ora 19.00.
 
Acesta va fi primul meci oficial al fostei campioane a României cu Ianis Zicu în calitate de antrenor, fostul fotbalist al Farului fiind instalat pe banca tehnică, după ce Gheorghe Hagi a decis să se ocupe strict de management-ul formației de pe litoral.
 
Astăzi, 12 iulie a.c., la Ovidiu, a avut loc conferința de presă premergătoare meciului de debut în noua stagiune.
 
Iată ce a spus Ianis Zicu legat de primul duel din sezonul 2025-2026:
 
„Îmi doresc ca acest an să fie mult mai bun decât anul trecut și lucrul acesta se poate întâmpla doar prin punctele pe care le vom acumula. Sper ca de la prima partidă să obținem și prima victorie. Va fi un meci foarte greu, pe un teren unde există această agresivitate pozitivă din partea echipei gazdă. Tot timpul echipa condusă de Leo Grozavu a avut acest spirit de luptă. În momentul acesta, lotul nu este definitivat 100%. Sperăm ca până la sfârșitul perioadei de transferuri să mai aducem 3-4 jucători. Sunt poziții pe care căutăm. Până acum, din păcate nu am reușit să găsim jucătorii potriviți pentru pozițiile respective, dar sper ca în cel mai scurt timp să rezolvăm această problemă. Clar că lotul nu este la fel de puternic ca și anul trecut, dar avem obligativitatea să muncim și să obținem locul de play-off. Până la urmă, venim la muncă să facem performanță, nu să pierdem timpul. Cred că fiecare jucător din teren, inclusiv fundașii centrali trebuie să aducă minim 3-6 puncte pe sezon prin golurile pe care le marchează. Sper să le arătăm suporterilor determinare, respect față de ceea ce oferă ei. Sunt convins că nu vor pleca dezamăgiți de la stadion. Mai important decât orice este să avem stabilitate și să fim constanți în rezultate pozitive.”
 
Antrenorul Farului a mai precizat că pentru meciul cu Botoșani nu se va putea baza pe Dan Sîrbu, Gustavo, Doicaru, Sălceanu și Constantinescu.  


 
Din cadrul lotului, Ionuț Larie și Bogdan Țîru au oferit declarații înaintea duelului cu moldovenii.

 
„Începem un nou sezon plin de optimism, de încredere. Ne-am pregătit bine. Mai avem până să punem totul la punct, dar sunt optimist înainte de acest prim meci. Sper să ne întoarcem cu cele trei puncte, dar și cu un joc plăcut. Sper împreună cu colegii să fim sănătoși, pentru că anul trecut mereu au fost probleme cu accidentările. Obiectivul anul acesta este intrarea în play-off și promovarea de jucători tineri. Sperăm să-l îndeplinim și să facem suporterii fericiți. Atât timp cât avem dorință de afirmare și să fim un grup unit cu spirit de luptă, cred că putem să depășim lejer ce am făcut anul trecut”, a spus căptianul „marinarilor”, Ionuț Larie.
 
Legat de modul de lucru al noului antrenor, Ionuț Larie a punctat că antrenamentele sunt diferite sub comanda lui Zicu, precum și felul în care le vorbește și felul în care pune jucătorii în teren.
 
„Sper să fie un sezon foarte bun personal, dar cel mai important, colectiv. Contează foarte mult omogenitatea. Contează să ne înțlelegem și în afara terenului, nu doar în teren. Obiectivul la fiecare meci sunt cele trei puncte. Au plecat nume, dar până la urmă nu numele joacă în echipă. Contează să-ți dorești foarte mult să dai totul pe teren indiferent de vârstă”, a declarat Bogdan Țîru.
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Vezi toate STIRILE VIDEO!

Ti-a placut articolul?

Comentarii