Pentru perioada Paştelui
informaţii utile, tradiţii, program magazine
11:22 24 05 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

România şi Franţa deschid, în această seară, balul Totul despre Campionatul European - echipe, program, televizări

ro

10 Jun, 2016 00:00 5170 Marime text


Turneul final al Campionatului European de fotbal din Franţa începe astăzi, iar echipa naţională a României joacă în partida de deschidere, contra selecţionatei ţării gazdă. La Constanţa, meciul poate fi urmărit şi pe un ecran uriaş, amplasat în Piaţa Ovidiu.
 
Tricolorii şi „cocoşii“ fac parte din grupa A, alături de Elveţia şi Albania. Din cele şase grupe merg mai departe, în optimi, primele două clasate plus alte patru echipe de pe locul trei cu cel mai bun punctaj. Toate partidele de la Euro vor fi transmise în direct de Dolce Sport, iar meciurile susţinute de România, câte o confruntare pe zi din grupe, patru optimi, sferturile, semifinalele şi finala (în total, 23 de meciuri) vor putea fi urmărite şi la Pro TV.

Grupele

A: Franţa, România, Albania, Elveţia 
B: Anglia, Rusia, Ţara Galilor, Slovacia 
C: Germania, Ucraina, Polonia, Irlanda de Nord 
D: Spania, Turcia, Cehia, Croaţia 
E: Belgia, Italia, Irlanda, Suedia 
F: Portugalia, Islanda, Austria, Ungaria
 
Lotul României este format din următorii jucători: portari - Ciprian Tătărușanu (Fiorentina), Costel Pantilimon (Watford), Silviu Lung jr. (Astra Giurgiu); fundași - Cristian Săpunaru (Pandurii Tg. Jiu), Alexandru Măţel (Dinamo Zagreb),Vlad Chiricheș (Napoli), Valerică Găman (Astra Giurgiu), Dragoș Grigore (Al Sailiya), Cosmin Moţi (Ludogorets), Răzvan Raţ (Rayo Vallecano), Steliano Filip (Dinamo); mijlocași -Mihai Pintilii (Steaua București), Ovidiu Hoban (Hapoel Be'er Sheva), Andrei Prepeliţă (Ludogorets), Adrian Popa (Steaua București), Gabriel Torje (Osmanlispor), Alexandru Chipciu (Steaua București), Nicolae Stanciu (Steaua București), Lucian Sănmărtean (Al Ittihad); atacanţi - Claudiu Keșeru (Ludogorets), Bogdan Stancu (Genclerbirligi), Florin Andone (Cordoba), Denis Alibec (Astra). Selecţioner - Anghel Iordănescu

Program faza grupelor

Vineri, 10 iunie
Grupa A: Franţa - România (ora 22.00, St-Denis / Dolce Sport şi Pro TV)

Sâmbătă, 11 iunie
Grupa A: Albania - Elveţia (ora 16.00, Lens / Dolce Sport) 
Grupa B: Ţara Galilor - Slovacia (ora 19.00, Bordeaux / Dolce Sport) 
Grupa B: Anglia - Rusia (ora 22.00, Marseille / Dolce Sport şi Pro TV)
Duminică, 12 iunie
Grupa D: Turcia - Croaţia (ora 16.00, Paris / Dolce Sport)
Grupa C: Polonia - Irlanda de Nord (ora 19.00, Nice / Dolce Sport)
Grupa C: Germania - Ucraina (ora 22.00, Lille / Dolce Sport şi Pro TV) 
Luni, 13 iunie
Grupa D: Spania - Cehia (ora 16.00, Toulouse / Dolce Sport)
Grupa E: Irlanda - Suedia (ora 19.00, St-Denis / Dolce Sport) 
Grupa E: Belgia - Italia (ora 22.00, Lyon / Dolce Sport şi Pro TV)
Marţi, 14 iunie
Grupa F: Austria - Ungaria (ora 19.00, Bordeaux / Dolce Sport)
Grupa F: Portugalia - Islanda (ora 22.00, St-Etienne / Dolce Sport şi Pro TV)
Miercuri, 15 iunie
Grupa B: Rusia - Slovacia (ora 16.00, Lille / Dolce Sport)
Grupa A: România - Elveţia (ora 19.00, Paris / Dolce Sport şi Pro TV) 
Grupa A: Franţa - Albania (ora 22.00, Marseille / Dolce Sport)
Joi, 16 iunie
Grupa B: Anglia - Ţara Galilor (ora 16.00, Lens / Dolce Sport)
Grupa C: Ucraina - Irlanda de Nord (ora 19.00, Lyon / Dolce Sport)
Grupa C: Germania - Polonia (ora 22.00, St-Denis / Dolce Sport şi Pro TV)
Vineri, 17 iunie
Grupa E: Italia - Suedia (ora 16.00, Toulouse / Dolce Sport)
Grupa D: Cehia - Croaţia (ora 19.00, St-Etienne / Dolce Sport)
Grupa D: Spania - Turcia (ora 22.00, Nice / Dolce Sport şi Pro TV)
Sâmbătă, 18 iunie
Grupa E: Belgia - Irlanda (ora 16.00, Bordeaux / Dolce Sport)
Grupa F: Islanda - Ungaria (ora 19.00, Marseille / Dolce Sport)
Grupa F: Portugalia - Austria (ora 22.00, Paris / Dolce Sport şi Pro TV) 
Duminică, 19 iunie
Grupa A: Elveţia - Franţa (ora 22.00, Lille / Dolce Sport)
Grupa A: România - Albania (ora 22.00, Lyon / Dolce Sport şi Pro TV)
Luni, 20 iunie
Grupa B: Slovacia - Anglia (ora 22.00, St-Etienne / Dolce Sport şi Pro TV)
Grupa B: Rusia - Ţara Galilor (ora 22.00, Toulouse / Dolce Sport)
Marţi, 21 iunie
Grupa C: Irlanda de Nord - Germania (ora 19.00, Paris / Dolce Sport) 
Grupa C: Ucraina - Polonia (ora 19.00, Marseille / Dolce Sport)
Grupa D: Croaţia - Spania (ora 22.00, Bordeaux / Dolce Sport)
Grupa D: Cehia - Turcia (ora 22.00, Lens / Dolce Sport)
Un meci din grupa D va fi transmis şi de Pro TV.
Miercuri, 22 iunie
Grupa F: Ungaria - Portugalia (ora 19.00, Lyon / Dolce Sport)
Grupa F: Islanda - Austria (ora 19.00, St-Denis / Dolce Sport)
Grupa E: Suedia - Belgia (ora 22.00, Nice / Dolce Sport)
Grupa E: Italia - Irlanda (ora 22.00, Lille / Dolce Sport)
Un meci din grupa E va fi transmis şi de Pro TV.

Program faze eliminatorii

Optimile
​Sâmbătă, 25 iunie
Meci 1: locul 2 Grupa A - locul 2 Grupa C (ora 16.00, St-Etienne / Dolce Sport) 
Meci 2: locul 1 Grupa B - locul 3 A/C/D (ora 19.00, Paris / Dolce Sport) 
Meci 3: locul 1 Grupa D - locul 3 B/E/F (ora 22.00, Lens / Dolce Sport şi Pro TV) 
Duminică, 26 iunie
Meci 4: locul 1 Grupa A - locul 3 C/D/E (ora 16.00, Lyon / Dolce Sport) 
Meci 5: locul 1 Grupa C - locul 3 A/B/F (ora 19.00, Lille / Dolce Sport)
Meci 6: locul 1 Grupa F - locul 2 Grupa E (ora 22.00, Toulouse / Dolce Sport şi Pro TV) 
Luni, 27 iunie
Meci 7: locul 1 Grupa E - locul 2 Grupa D (ora 19.00, St-Denis / Dolce Sport) 
Meci 8: locul 2 Grupa B - locul 2 Grupa F (ora 22.00, Nice / Dolce Sport şi Pro TV) 

Sferturile

Joi, 30 iunie
Sfertul 1: câştigătoare meci 1 - câştigătoare meci 3 (ora 22.00, Marseille / Dolce Sport şi Pro TV)
Vineri, 1 iulie
Sfertul 2: câştigătoare meci 2 - câştigătoare meci 6 (ora 22.00, Lille / Dolce Sport şi Pro TV) 
Sâmbătă, 2 iulie
Sfertul 3: câştigătoare meci 5 - câştigătoare meci 7 (ora 22.00, Bordeaux / Dolce Sport şi Pro TV) 
Duminică, 3 iulie
Sfertul 4: câştigătoare meci 4 - câştigătoare meci 8 (ora 22.00, St-Denis / Dolce Sport şi Pro TV)
Semifinalele
Miercuri, 6 iulie
Semifinala 1: câştigătoare sfert 1 - câştigătoare sfert 2 (ora 22.00, Lyon / Dolce Sport şi Pro TV)
Joi, 7 iulie
Semifinala 2: câştigătoare sfert 3 - câştigătoare sfert 4 (ora 22.00, Marseille / Dolce Sport şi Pro TV)
Finala
Duminică, 10 iulie
Câştigătoare semifinala 1 - câştigătoare semifinala 2 (ora 22.00, St-Denis / Dolce Sport şi Pro TV).

Sursa foto: frf.ro

Ti-a placut articolul?

Comentarii